Znane produkcji kotłów energetycznych oraz instalacji dla elektrowni, elektrociepłowni i spalarni Rafako, pracuje nad własnym projektem autobusu elektrycznego – wynika z informacji spółki. Zapowiada ona, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy gotowe będą trzy prototypy pojazdów elektrycznych.
Jak informuje spółka rozpoczęte parę lat temu obserwacje rynku elektromobilności skłoniły jej zarząd do stworzenia komórki, a następnie całego zespołu odpowiedzialnego za projekt autobusu elektrycznego. Zespół ten budowany jest już od dwóch lat, a składają się na niego specjaliści od IT, elektroniki i mechaniki o bogatym doświadczeniu na rynku motoryzacyjnym i transportowym. Rafako podkreśla, że ciągu ostatnich dwóch dokonało dogłębnej analizy rynku autobusowego i nawiązała współpracę z firmami projektowymi i badawczymi oraz kluczowymi producentami na rynku automotive.
– Nasz projekt ma wiele zalet, z których najistotniejszą jest to, że powstaje całkowicie od zera, a nie w wyniku adaptacji pod potrzeby „elektryka” konstrukcji pojazdu spalinowego -mówi Michał Maćkowiak, lider projektu. – Dzięki temu nasze rozwiązanie uwzględnia wszystkie specyficzne dla napędu eklektycznego potrzeby i wykorzystuje najnowsze trendy na rynku światowym, nadając nowym pojazdom zalety, które będą w stanie sprostać wysokim wyzwaniom technicznym i wymaganiom klienta -dodaje.
Z zapowiedzi spółki wynika, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy gotowe będą trzy prototypy pojazdów elektrycznych, w odpowiednich konfiguracjach rynkowych, przygotowane do testów w różnych warunkach komunikacyjnych, a wśród nich przygotowywana jest także wersja pojazdu szkolnego jako alternatywa dla dawnego „gimbusa”.
Jak tłumaczy Michał Maćkowiak, dzięki testom terenowym Rafako chce wybrać optymalne parametry napędu i baterii, przeanalizować oprogramowanie zarządzające energią, zmaksymalizować osiągi i zminimalizować zużycie energii.