Drony ukraińskie dobiły rafinerię Rosji

6 czerwca 2024, 06:00 Alert

Ukraińskie latające pojazdy bezzałogowe uderzyły w rafinerię, która nie przerabia ropy po poprzednich atakach i nie zdołała jeszcze dokonać napraw. Zaatakowały także pograniczną bazę paliw.

Pożar rafinerii w Nowoszachtyńsku. Fot. Telegram.
Pożar rafinerii w Nowoszachtyńsku. Fot. Telegram.

Gubernator obwodu rostowskiego poinformował o ataku drona z Ukrainy na Rafinerię Nowoszachtyńsk o świcie szóstego czerwca. Pożar został ugaszony, ale w trakcie operacji kolejne urządzenie uderzyło w rafinerię. Obyło się bez strat w ludziach.

Atak na tę rafinerię z marca 2024 roku zmusił obiekt do zatrzymania przerobu ropy. Doszło do nich także w czerwcu 2022 roku i maju 2023 roku.

Także szóstego czerwca doszło do ataku drona z Ukrainy na bazę paliw w Biełgorodzie, który doprowadził do pożaru jednego ze zbiorników. Ten pożar także został ugaszony według władz lokalnych.

Ukraińcy odpierają inwazję Rosji rozpoczętą w lutym 2022 roku. Uderzają w jej sektor paliwowy w celu ograniczenia przychodów Kremla oraz utrudnienia logistyki wojennej. Według konserwatywnych szacunków mogli zniszczyć około 15 procent przerobu ropy na paliwa gotowe w Rosji.

Telegram / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Dronopad Ukrainy w Rosji to forma łatania sankcji Zachodu (ANALIZA)