Rafineria Orlenu w Czechach wraca do pracy

10 października 2016, 16:45 Alert
PKN Orlen

Należąca do Unipetrolu czeska rafineria w Kralupach wznawia produkcję po awarii instalacji krakingu katalitycznego (FCC), do której doszło w maju tego roku – poinformował PKN Orlen w komunikacie prasowym.

Prace naprawcze jednostki FCC, służącej do konwersji frakcji węglowodorowych o wysokiej temperaturze wrzenia i wysokiej masie cząsteczkowej we frakcje lekkie (LPG, benzyna, olej napędowy), objęły wymianę uszkodzonych części instalacji, których wartość oszacowano na 0,4 mld CZK.

„Udało nam się wykorzystać ten nieplanowany postój remontowy na przeprowadzenie dodatkowych prac modernizacyjnych i wykonanie regularnej konserwacji wszystkich obiektów w kompleksie, która pierwotnie zaplanowana była na 2017 rok” – poinformował cytowany w komunikacie Krzysztof Zdziarski, członek zarządu Unipetrol ds. produkcji rafineryjnej.Dzięki temu kolejny regularny przegląd modernizacyjny powinien nastąpić nie wcześniej niż w 2018 roku.

Rafineria w Kralupach, to obok kompleksu rafineryjnego w Litvinovie, jedna z dwóch rafinerii w Czechach. Obie zarządzane są przez Ceska Rafinerska, której jedynym udziałowcem jest Unipetrol. Jej zdolność przerobu wynosi 3,3 mln ton ropy rocznie.

Polska Agencja Prasowa