Burmistrz Schwedt Annekathrin Hoppe (SPD) rozmawia z BiznesAlert.pl o sytuacji miasta i tamtejszej rafinerii, która obecnie w większości należy do rosyjskiego koncernu Rosnieft i korzysta z dostaw rosyjskiej ropy płynącej rurociągiem “Przyjaźń”. – Jeśli jest to technicznie możliwe dla rafinerii i będą to wystarczające ilości, to kierunek jest dla Schwedt drugorzędny – powiedziała burmistrz. Odniosła się w ten sposób do tematu dostaw ropy przez naftoport w Gdańsku.
Pracownicy rafinerii i mieszkańcy Schwedt niepokoją się o przyszłość, gdyż obawiają się, że embargo na ropę z Rosji, do którego Niemcy mogłyby dołączyć, będzie oznaczało koniec działalności tego zakładu. Jednak rząd federalny planuje dostawy z innych kierunków przez port w Rostock i Gdański Naftoport.
Annekathrin Hoppe piastuje urząd burmistrza miasta od września zeszłego roku. Na formalną przynależność do SPD zdecydowała się niedawno, mimo że partia wspierała jej kandydaturę. Hoppe dotychczas pracowała w strukturach administracji miasta. Najpierw pełniła funkcję w nadzorze budowlanym, następnie zajmowała się wspieraniem miejscowego rozwoju gospodarczego.
– Ta rafineria jest ekonomicznym sercem miasta. Bezpośrednio oznacza to 1200 miejsc pracy i tyle samo pośrednich miejsc pracy w innych przedsiębiorstwach – podkreśliła Hoppe.
– Ludzie w Schwedt walczą przede wszystkim o swoje miejsca pracy, bez względu na to, skąd ta ropa tu dociera. Jeśli jest to technicznie możliwe dla rafinerii i będą to wystarczające ilości, to kierunek jest dla Schwedt drugorzędny – powiedziała burmistrz. Odniosła się w ten sposób do tematu dostaw ropy przez naftoport w Gdańsku.
Opracowała Aleksandra Fedorska
Załoga Rafinerii Schwedt nie darzy sympatią ministra Habecka