Załoga Rafinerii Schwedt w Niemczech chce powrotu do ropy z Rosji na przekór Polsce

19 września 2023, 17:00 Alert

Niemiecki rząd zdecydował na początku 2023 roku o porzuceniu zakupów ropy naftowej w Rosji w odpowiedzi na inwazję na Ukrainie. Część załogi Rafinerii Schwedt sprzeciwia się tej decyzji i chce podjąć kroki prawne.

Aktywiści Greenpeace w niemieckiej rafinerii Schwedt. Źródło: Greenpeace/Twitter
Aktywiści Greenpeace w niemieckiej rafinerii Schwedt. Źródło: Greenpeace/Twitter

Regionalna gazeta Märkische Oderzeitung (MOZ) przytacza zdanie Jörga Hausburga, inżyniera rafinerii w Schwedt. Uważa on, że decyzja o niekupowaniu ropy naftowej z Rosji była inspirowana przez Polskę, co jak podaje MOZ budzi jego zdziwienie. Hausburg uważa, że ta polityczna decyzja została podjęta niedemokratycznie. Jego zdaniem powinno to zależeć od głosowania w Bundenstagu, dodatkowo pominięto rząd i parlament landowy w Brandenburgii. Nie odnosi się do inwazji Rosji na Ukrainie.

Hausburg i jego koledzy zaangażowali wspólnie berlińskiego adwokata Wolfganga Hummela, który w ich imieniu ma sprawdzić w utajnionych dokumentach czy rząd niemiecki z należytą dokładnością wziął pod uwagę konsekwencje odejścia od ropy rosyjskiej. MOZ ustalił, że niemiecki rząd zlecił takie badania szwajcarskiej firmie Prognos AG. Hummels i jego zleceniodawcy, chcą odtajnienia tego dokumentu, ale ich głównym celem jest powrót ropy rosyjskiej do rafinerii w Schwedt.

Hausburg zachwyca się inżynierią rozgałęzionego Ropociągu Przyjaźń łączącego odwierty rosyjskie z europejskimi rafineriami oraz swoimi oddanymi kolegami w Schwedt, którzy każdego dnia starają się wydobyć z niego to, co najlepsze – podaje MOZ. Warto przypomnieć, że Przyjaźń ciągnie się przez Polskę.

Rafineria wSchwedt powstała w późnych latach 50. XX wieku i była końcowym punktem odbioru ropy przez sowiecki Ropociąg Przyjaźń. Po prywatyzacji zakład znalazł się częściowo w rękach Wenezueli, aby następnie wrócić do Rosjan z Rosnieft Deutschland, którzy są obecnie właścicielami 54 procent udziałów w tej firmie. Rząd niemiecki nałożył na te udziały tymczasowy zarząd powierniczy, dający mu kontrolę, ale nie własność nad nimi.

MOZ / Aleksandra Fedorska

RAPORT: Derusyfikacja i nacjonalizacja Rafinerii Schwedt