Raport: Świat cierpi na niedobór specjalistów od cyberbezpieczeństwa

10 maja 2022, 14:00 Alert

Amerykańska firma Fortinet, która zajmuje się m.in. bezpieczeństwem teleinformatycznym, opublikowała raport, z którego wynika, że firmy na całym świecie zmagają się z brakiem specjalistów od cyberbezpieczeństwa. W ośmiu na dziesięć badanych przedsiębiorstw miał miejsce przynajmniej jeden incydent, który można przypisać brakowi kwalifikacji lub wiedzy w zakresie cyfrowej ochrony – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Bezpieczeństwo w sieci. Fot. Pixabay
Bezpieczeństwo w sieci. Fot. Pixabay

Z raportu Fortinet wynika, że globalna liczba pracowników zajmujących się cyberbezpieczeństwem musi wzrosnąć o 65 procent, aby była możliwa skuteczna ochrona krytycznych zasobów przedsiębiorstw. W ośmiu na dziesięć badanych firmach miało miejsce przynajmniej jedno naruszenie, które można przypisać brakowi kwalifikacji lub wiedzy w zakresie cyfrowej ochrony. Z kolei 64 procent przedsiębiorstw doświadczyło naruszeń, które spowodowały utratę przychodów, wydatki związane z odzyskiwaniem danych i/lub grzywnę – zaznaczyli autorzy opracowania.

– Zdaniem ankietowanych luka w umiejętnościach pozostaje głównym problemem dla kadry kierowniczej wyższego szczebla i coraz częściej staje się priorytetem dla zarządu. 88 procent firm posiadających zarząd stwierdziło, że zadaje on pytania dotyczące właśnie cyberbezpieczeństwa. Natomiast zarząd w 76 procent przedsiębiorstw zalecił zwiększenie zatrudnienia w działach IT i bezpieczeństwa – czytamy w raporcie.

Według autorów raportu „w przedsiębiorstwach szkolenia i certyfikacje są kluczowymi sposobami na rozwiązanie problemów z lukami w umiejętnościach”. – 95 procent liderów firm uważa, że certyfikaty techniczne mają pozytywny wpływ na zespół, a 81 procent woli zatrudniać osoby z certyfikatami. Ponadto 91 proc. respondentów przyznało, że są skłonni zapłacić za to, aby pracownik uzyskał certyfikaty z zakresu cyberbezpieczeństwa – wynika z badania.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Microsoft: Cyberataki są częścią rosyjskich działań militarnych na Ukrainie