Rau: Nord Stream 2 zagraża naszemu bezpieczeństwu energetycznemu i wbija klin między sojuszników

22 lutego 2021, 06:30 Energetyka

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau wyraził w niedzielę na Twitterze uznanie dla amerykańskiej senator Jeanne Shaheen za zaangażowanie w sprawę zablokowania Nord Stream 2, który, jak napisał, „zagraża naszemu bezpieczeństwu energetycznemu i wbija klin między sojuszników”.

Zbigniew Rau. Źródło: Wikicommons
Zbigniew Rau. Źródło: Wikicommons

– Dziękuję, Wielce Szanowna Pani Senator, za Pani stale przywódczą rolę w podejściu do niezwykle ważnej kwestii, w obliczu której stanęli wypróbowani, europejscy sojusznicy i partnerzy Stanów Zjednoczonych. Nord Stream 2 zagrozi naszemu bezpieczeństwu energetycznemu i już wbił klin między sojuszników. Nie można dopuścić, by ta kwestia nie była pod ciągłą kontrolą – napisał szef polskiej dyplomacji cytowany przez Polską Agencję Prasową. Jego tweet został dodany do opublikowanego nieco wcześniej komentarza senator Shaheen z Partii Demokratycznej, która 12 lutego wraz z republikańskim senatorem Jimem Rischem wystosowała do administracji prezydenta Bidena list, w którym zaapelowała o wdrożenie sankcji, blokujących dalszą budowę Nord Stream 2. Oboje senatorowie zaapelowali w swym piśmie do Departamentu Stanu USA, by nie zwlekał z przekazaniem Kongresowi USA raportu koniecznego dla wprowadzenia w życie sankcji wobec podmiotów prawnych uczestniczących w budowie kontrowersyjnego gazociągu.

Jeanne Shaheen reprezentująca w Senacie USA stan New Hampshire napisała w sobotę na Twitterze: – Jestem zadowolona, że prezydent Stanów Zjednoczonych poczynił kroki, by zablokować budowę gazociągu Nord Stream 2, ale uważam, że musi być zrobione znacznie więcej. Mam nadzieję, że administracja podejmie dodatkowe kroki, by odsunąć zagrożenia, jakie dla naszej transatlantyckiej wspólnoty stwarza Kreml poprzez realizację projektu tego rurociągu.

W sobotę poinformowano w Waszyngtonie, że na obecnym etapie Departament Stanu USA nie zdecyduje się na wprowadzenie nowych sankcji przeciwko uczestnikom projektu Nord Stream 2; na listę sankcyjną wpisano jedynie barkę Fortuna i jej właściciela KWT-Rus. Według agencji „Bloomberg”, która opublikowała informację na temat w oparciu o oświadczenie Departamentu Stanu, nowa administracja nie zdecydowała się na sankcje wobec jakichkolwiek firm niemieckich lub zachodnioeuropejskich, zaangażowanych w rosyjski projekt gazociągu, by nie skonfliktować się z Berlinem.

Opracował Michał Perzyński

USA nie dopisały Niemców na czarną listę sankcji wobec Nord Stream 2