Firma Raytheon Company rozpoczęła prace nad ulepszeniami sprawdzonego w boju systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, które zwiększą możliwości systemu i jeszcze bardziej podniosą jego gotowość bojową.
Kontrakt został zawarty przez Dowództwo ds. Zamówień U.S. Army i sfinansowany przez 13 krajów, które używają Patriota do obrony. Departament Obrony poinformował o tym 1 lutego 2017 r.
„Członkowie partnerskiej wspólnoty Patriota dzielą się kosztami prac inżynierskich, które dla jednego kraju mogłyby okazać się wygórowane – powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obronnych firmy Raytheon. – Patriot wyprzedza ewoluujące zagrożenia, ponieważ został zaprojektowany pod kątem ciągłych udoskonaleń”.
Raytheon będzie rozwijał oprogramowanie, przeprowadzi analizę systemów, testy i udzieli wsparcia logistycznego, a także będzie wspierał poszczególne kraje partnerskie w spełnianiu indywidualnych wymogów.
Globalne Rozwiązania Patriot – informacje
Global Patriot Solutions firmy Raytheon to najbardziej zaawansowana oferta technologii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, które zapewniają kompleksową ochronę przed szeroką gamą zaawansowanych zagrożeń, w tym przed samolotami, taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Nieustannie modernizowany i ulepszany z wykorzystaniem najnowszych technologii, system Patriot jest fundamentem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej 13 państw.
13 krajów partnerskich systemu Patriot to:
Stany Zjednoczone
Holandia
Niemcy
Japonia
Izrael
Arabia Saudyjska
Kuwejt
Tajwan
Grecja
Hiszpania
Korea Południowa
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Katar
Polska złożyła formalne zapytanie ofertowe w sprawie Patriota we wrześniu 2016 r.
Raytheon Company