Rebelia Bawarii. Chce powrotu Niemiec do atomu w 2025 roku

7 sierpnia 2023, 08:30 Alert

Premier Bawarii oraz szef partii CSU, która jest bawarskim odpowiednikiem ogólnokrajowej chadecji, Markus Söder opowiedział się w telewizji publicznej ARD za powrotem Niemiec do atomu w 2025 roku.

Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

W wywiadzie udzielonym ARD Söder tłumaczył, że cały świat poza Niemcami stawia na energię jądrową jako technologie pomostową w drodze do pozyskania całego zapotrzebowania na energie w ze źródeł odnawialnych. Szczególnie interesująca była wypowiedz Södera na temat decyzji niemieckiego rządu odnośnie szybszego odejścia od atomu podjętej w 2011 roku. Premier Bawarii krytykuje tę decyzję rządu Angeli Merkel, która jego zdaniem została podjęta tylko pod presją katastrofy w japońskiej Fukushimie spowodowanej falą tsunami.

Niemiecka gazeta Die Welt zaznacza jednak, że to właśnie Markus Söder w feralnym momencie wiosną 2011 roku szczególnie ostro popierał jak najszybsze pożegnanie się Niemiec z energią jądrową. Söder należy do kręgu kandydatów na kanclerza CDU/CSU. Wybory do Bundestagu odbędą się we wrześniu 2025 roku i chadecja zaczyna już szukać ewentualnych kandydatów.

Friedrich Merz, który kieruje obecnie niemiecką chadecją traci w ostatnim czasie znacznie na poparciu, mimo że CDU/CSU prowadzi w sondażach na poziomie 25 – 28 procent. Przy obecnych preferencjach wyborczych chadecja nie miałaby jednak ani możliwości samodzielnej większości w Bundestagu, ani ewentualnej konstelacji koalicyjnej poza wielką koalicją z obecnie rzadzacą SPD.

Die Welt/ARD/Aleksandra Fedorska

Błażowski: Zastępowanie atomu źródłami mocniej uderzającymi w przyrodę to pomyłka (ROZMOWA)