Problemy finansowe lidera branży wiatrowej w Niemczech są zagrożeniem dla zielonego zwrotu

7 sierpnia 2023, 09:30 Alert

Kryzys energetyczny przyspieszył przejście Niemców na zieloną energię. W 2000 roku Berlin przedstawił ambitną strategię transformacji energetycznej Energiewende, jednak filar tego planu, którym jest lider niemieckiej branży wiatrowej obecnie mierzy się poważnymi problemami finansowymi.

Fot. Siemens Gamesa
Fot. Siemens Gamesa

Siemens Energy spodziewa się w tym roku straty w wysokości 4,5 miliarda euro, ponieważ grupa walczy o naprawienie swojego podupadłego biznesu związanego z turbinami wiatrowymi.

Eksperci z niemieckiego indeksu giełdowego (Dax) w poniedziałek ostrzegli inwestorów, że rozwiązanie problemów w sektorze turbin wiatrowych, który boryka się z problemami technicznymi, a także presją inflacyjną okaże się droższe niż oczekiwano.

Prognoza pojawiła się, gdy Siemens Energy odnotował stratę netto w wysokości 2,9 mld euro w trzecim kwartale i obniżył swoje prognozy rocznych przychodów. Kierownictwo wcześniej przewidywało, że straty w 2023 roku przekroczą zeszłoroczną stratę w wysokości 712 mln euro o „niską trzycyfrową kwotę w milionach”.

Siemens Energy zapowiedział, że problemy w jego biznesie turbinowym Siemens Gamesa „pokazują wyzwania” związane z ożywieniem oddziału, który doprowadził do utraty 6 miliardów euro wartości firmy.

Kurs akcji firmy gwałtownie spadł od czerwca, kiedy ujawnił problemy techniczne i rosnące koszty związane ze swoją flagową lądową turbiną wiatrową 5.X, z wirnikiem o długości 170 metrów, będącą największą taką instalacją w branży.

W czerwcu firma poinformowała, że naprawa będzie kosztować 1 miliard euro, a dyrektor naczelny Christian Bruch przyznał, że usterki były „poważniejsze, niż myślałem, że to możliwe”.

Analitycy stwierdzili, że zmagania Siemens Gamesa są symptomem szerszego wyzwania w całym sektorze energii odnawialnej, który stawia czoła rosnącym kosztom i ostrej konkurencji cenowej.

Należy wspomnieć, że od roku 2000 Niemcy wdrażają politykę energetyczną zwaną Energiewende. Zakłada ona odejście od węgla, atomu i dążenie do celu 100 procent OZE w miksie energetycznym oraz rozbudowę sieci przesyłowych, budowę nowych elektrowni gazowych i wzrost efektywności energetycznej.

Financial Times / Jacek Perzyński

Grądzik: Czy wyłączenie atomu w Niemczech to zagrożenie dla stabilności? (WIDEO)