(Xinhua/RIA Novosti/Piotr Stępiński)
Narodowa Komisja Rozwoju i Reform Chińskiej Republiki Ludowej poleciła władzom regionalnym przyśpieszenie procesu redukcji nadmiaru mocy w sektorze węglowym, gdyż notuje on opóźnienia – donosi agencja Xinhua.
Wcześniej informowano, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2016 roku Chiny tylko w 38 procentach wypełniły zadanie dotyczące zmniejszenia nadmiaru mocy w przemyśle górniczym. Pekin postawił cel, aby do końca roku zredukować wydobycie węgla o 250 mln ton.
– Miejscowe władze powinny dążyć do tego, aby do końca listopada zrealizować stawiane cele, przy czym państwowe spółki zajmujące się wydobyciem węgla powinny do początku tego miesiąca wypełnić swoje zobowiązania – twierdzi wiceprzewodniczący Narodowej Komisja Rozwoju i Reform Chińskiej Republiki Ludowej Lian Weiliang. Według niego w wielu prowincjach i regionach plany są zrealizowane w mniej niż w 10 procentach.
– Obecnie wyraźnie odbiegamy od oficjalnego harmonogramu. Władze powinny podjąć zdecydowane środki, w tym przymusowe zamykanie zakładów, które nie spełniają postawionych celów – dodał.
Chiny są największym na świecie konsumentem i producentem stali oraz węgla. Sektory te od dawna cierpią na nadwyżkę mocy produkcyjnych. W ostatnim czasie ze względu na spowolnienie tempa wzrostu gospodarki Państwa Środka sytuacja uległa pogorszeniu.
Władze w Pekinie ogłosiły przeprowadzenie reform dotyczących strony podażowej (supply side reform) w sektorach przemysłowych, w których odnotowywana jest nadwyżka mocy produkcyjnych. W marcu przewodniczący Komisji Xu Shaoshi informował, że w ciągu najbliższych 5 lat Chiny zmniejszą produkcję stali o 100-150 mln ton, a wydobycie węgla o 500 mln ton.
Eksperci zauważają, że taka polityka doprowadziła do obniżenia cen, co z jednej strony utrzymuje niski poziom inflacji, a z drugiej prowadzi do bankructwa przedsiębiorstw oraz redukcji miejsc pracy.