Masz pomysł na biznes i chcesz prowadzić go w Poznaniu? Koniecznie powinieneś wiedzieć, jak się zakłada w Polsce spółkę, czyli jakie procedury trzeba przejść, aby ruszyć na rynek bez przeszkód. Poznaj wszystkie ważne szczegóły!
Podstawy założenia spółki w Polsce
Aby prowadzić spółkę w Polsce, musisz dopełnić szeregu obowiązków. Masz określony pomysł, wizję rozwoju i wstępne plany na pierwsze etapy działalności, ale to jeszcze za mało. Musisz zacząć od stworzenia umowy lub statutu, czyli swoistego aktu założycielskiego. W zależności od wybranego typu spółki przyjmie on różną formę. Zwykle jest to po prostu forma pisemna, ale czasem wymaga się aktu notarialnego.
Jakie rodzaje spółek są w Polsce?
Interesuje Cię rejestracja spółek, Poznań jest zaś miejscem, w którym chcesz operować? Koniecznie powinieneś wiedzieć, jakie rodzaje spółek są możliwe do założenia w naszym kraju. Warto wymienić kilka najważniejszych:
- Spółka cywilna;
- Spółka jawna;
- Spółka partnerska;
- Spółka komandytowa;
- Spółka komandytowo-akcyjna;
- Spółka akcyjna;
- Prosta spółka akcyjna;
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Jak założyć spółkę?
Istnieją dwie metody rejestracji spółki: tradycyjnie, w urzędzie, a także internetowo poprzez system S24. Pierwsza opcja wymaga zazwyczaj wizyty u notariusza, druga jest dostępna dla spółek, które nie mają wymogu sporządzenia aktu notarialnego.
Jeśli chcesz założyć spółkę, przede wszystkim musisz wybrać odpowiedni jej rodzaj. W tym celu warto zapoznać się m.in. z wymogami dotyczącymi wspólników lub akcjonariuszy (w zależności od tego, co wybierzesz). Tu dobrym pomysłem jest wybranie opcji najbardziej pasującej w swojej formule do biznesu, który chcesz prowadzić.
Oprócz tego należy:
- Przygotować dokumentację rejestrową;
- Złożyć wniosek o wpis spółki do KRS;
- Zarejestrować VAT formularzem VAT-R.
- Złożyć dokumenty do Urzędu Skarbowego;
- Uiścić niezbędne opłaty i dopełnić w ten sposób formalności.
Koszty związane z rejestracją i założeniem spółki w Poznaniu
Szczegółowe opłaty są w zasadzie podobne w większości miast w Polsce.
Wymienić możemy:
- Koszty notarialne – jeśli umowa zawierana jest u notariusza, wysokość opłaty zależy od tego, jaki jest kapitał zakładowy – minimalnie opłata wyniesie 160 złotych + koszty sporządzenia wpisów, zależne od ilości stron.
- Opłata sądowa celem wpisania spółki do KRS – 500 zł.
- Opłata obowiązkowa za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – 100 zł.
- PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych – wynosi on 0,5% wartości kapitału zakładowego. Kapitał jest jednak pomniejszony już o kwotę pobraną na rzecz opłaty notarialnej.
Jak szybko i bez problemów założyć spółkę?
Niezależnie od tego, czy interesuje Ciebie rejestracja spółek w Poznaniu, czy w innym mieście, warto podejść do tego profesjonalnie. Dla osób nieobeznanych z procesem istnieją alternatywy, które pozwolą uniknąć problemów z samodzielnym dopełnianiem formalności. Chodzi o firmy, które pomagają założyć spółkę i przejść przez cały proces bez nieporozumień. Korzystając z ich usług, masz pewność, że specjaliści:
- Mają wiedzę i doświadczenie niezbędne do tego, aby móc sprawnie i szybko zakładać spółki.
- Wiedzą, czym wyróżnia się lokalny rynek (w tym przypadku rynek Poznania) i na czym warto się skupić, aby proces rejestracji i zakładania spółki przebiegł jak najlepiej.
- Zapewniają kompleksową obsługę w zakresie przygotowania dokumentacji.
- W całości profesjonalnie przeprowadzają procedurę rejestracji spółki zgodnie z przepisami ciągle zmieniającego się prawa.