Rosyjska agencja RIA Novosti ocenia, że rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego skończyła się usunięciem „dwóch ministrów znanych z ich antyrosyjskiego stanowiska”, czyli Antoniego Macierewicza (resort obrony) i Witolda Waszczykowskiego (sprawy zagraniczne).
Dwaj krytycy Rosji poza rządem
RIA ocenia, że Macierewicz domagał się wyjaśnienia powodów katastrofy smoleńskiej z 2010 roku i nie uznawał ustaleń rosyjskich śledczych. Miał używać „antyrosyjskiej retoryki”, straszył przed agresją z Rosji i „przekonał Amerykanów do wysłania większej ilości żołnierzy do Polski”. Zarządził także wzrost wydatków na obronność do 2,1 procent w 2020 roku i 2,5 procent w 2030 roku.
Agencja ocenia także Witolda Wszczykowskiego. Przypomina, że apelował o zwiększenie wydatków NATO na zbrojenia, co tłumaczył „agresywną polityką Rosji”. – Dał się poznać jako stanowczy przeciwnik budowy gazociągu Nord Stream 2 – przypomina RIA Novosti. Jednocześnie oceniał, że klucz do poprawy relacji z Rosją ma Moskwa i to od jej woli zależy, czy dialog zostanie przywrócony. Agencja przypomina także gafę ministra, który nazwał Salvador mianem San Escobar i stał się z tego powodu popularny w mediach społecznościowych.
Bez nadziei na zwrot
Rosyjska agencja nie wspomina w materiale o następcach obu ministrów. Macierewicza zastąpi Mariusz Błaszczak, który do tej pory był ministrem spraw wewnętrznych i administracji, ale w jego wypowiedziach można także znaleźć krytykę Rosji. Następcą Waszczykowskiego będzie prof. Jacek Czaputowicz, naukowiec i autor książek o stosunkach międzynarodowych. Przez komentatorów jest uznawany za polityka proeuropejskiego, ale trudno ocenić, czy mógłby on zmienić nastawienie MSZ ku Rosji.
Nadzieje na zwrot ku Europie rozwiewa Gazeta.ru. Podaje, że ministrowie Błaszczak i Brudziński byli w przeszłości krytykami Unii Europejskiej. Rozmówca medium, prof. Kirył Koktysz z MGIMO, przekonuje, że Polska „utrzyma politykę konfliktu kontrolowanego” z Brukselą. Gazeta nie publikuje komentarzy na temat polityki unijnej ani rosyjskiej nowego ministra spraw zagranicznych.
RIA Novosti/Gazeta.ru/Wojciech Jakóbik
AKTUALIZACJA: 10 stycznia 2018, godz. 7.45 – dodano informacje Gazeta.ru