Rekordowy wynik Orlenu dzięki OZE i petrochemii

29 lipca 2021, 07:00 Alert

Orlen chwali się najlepszymi wynikami w historii. W drugim kwartale 2021 roku EBITDA LIFO wzrosła o 1,2 mld zł rok do roku do 3,2 mld złotych. Najbardziej pomogły energetyka i petrochemia.

PKN Orlen fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
PKN Orlen fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Spółka podaje, że segment energetyki w drugim kwartale 2021 roku osiągnął ponownie bardzo dobry wynik EBITDA na poziomie ponad 1,2 mld zł, w dużej mierze w efekcie wzrostu wyniku Grupy Energa, którą PKN Orlen przejął w zeszłym roku. Grupa Energa w drugim kwartale tego roku wypracowała wynik EBITDA w wysokości 797 mln zł, co oznacza wzrost o 537 mln zł (r/r).

Według Orlenu na wynik korzystnie wpłynęła również wycena i rozliczenie kontraktów terminowych CO2 w ramach wydzielonego portfela transakcyjnego. W tym czasie łączna produkcja Grupy ORLEN wyniosła 2,6 TWh, z czego ok. 70 procent pochodziło z OZE oraz jednostek zasilanych gazem. Obecna moc zainstalowana Grupy Orlen wynosi 3,4 GWe, z czego ponad 1,4 GWe w Grupie Energa.

W informacji prasowej Orlenu czytamy, że w minionym kwartale segment petrochemiczny wypracował solidny wynik EBITDA LIFO na poziomie ponad miliarda zł, co oznacza czterokrotny wzrost (r/r). Jest to efekt rekordowych marż petrochemicznych, wyceny i rozliczenia kontraktów terminowych CO2 w ramach wydzielonego portfela transakcyjnego  oraz osłabienia złotówki względem euro. PKN Orlen odnotował w tym czasie wzrost marży na wszystkich produktach petrochemicznych.

PKN Orlen/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Inwestorzy wierzą, że zielony Orlen to nie greenwashing (FELIETON)