EnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Reszke: Solary to alternatywa dla tradycyjnych źródeł ale jako mikroinstalacje

26.09.2014 Przejazdowo. Farma paneli słonecznych ENERGA. fot. Paweł Wyszomirski/ www.redseven.pl

Upały, z którymi zmaga się ostatnimi czasy Polska dają się we znaki również mieszkańcom Niemiec. Tam rekordowe temperatury odnotowywano już miesiąc temu – na początku lipca w Bad Durkheim zabrakło tylko 1°C, by pobić dotychczas najwyższe 40,2°C z Karlsruhe z 2013 roku. Niemcom udało się jednak osiągnąć inny rekord – w dotychczasowej historii wyprodukowali najwięcej energii z OZE.

W lipcu w Niemczech z OZE wytworzono 11,7 TWh energii, a z samej fotowoltaiki wyprodukowano więcej mocy niż z elektrowni atomowych. Czy to oznacza, że wysokie temperatury sprzyjają systemom PV? – Nominalna moc baterii słonecznych wyznaczana jest w temperaturze 25°C i natężeniu promieniowania słonecznego 1000 W/m2. Zgodnie z temperaturowym współczynnikiem mocy, wraz ze wzrostem temperatury panelu fotowoltaicznego, jego moc się obniża, jednak, co istotne, tylko w niewielkim stopniu wpływa to na uzyski energii. Większe znaczenie ma jakość krzemu krystalicznego używanego do produkcji modułów, który mimo rozwijających się technologii cienkowarstwowych wciąż jest dominującym materiałem w światowym przemyśle fotowoltaicznym. Na prawidłowe działanie paneli wpływa także poprawna wentylacja instalacji – mówi Sławomir Reszke, Prezes Zarządu OPEUS Energia, lidera polskiego rynku fotowoltaicznego.

Potencjał Polski

Średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kW/m2 rocznie. To warunki bardzo podobne do tych panujących w Niemczech, jednak tam w 2014 r. moc zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych była niemal półtora tysiąca razy większa niż w Polsce – 23 MW kontra 33 GW. Wpływ na to mają m.in. popularne wśród Niemców instalacje prosumenckie, które przy takich upałach i ewentualnych problemach z energią ze źródeł konwencjonalnych mogą zapewnić niezależność energetyczną.

Fotowoltaika może być alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii tylko w rozumieniu mikroinstalacji, czyli wśród odbiorców indywidualnych oraz zakładów pracy, a nie w ujęciu globalnym. Korzystając z własnego źródła energii zyskujemy samowystarczalność. Jeśli instalacja jest wysokiej jakości oraz odpowiednio zaprojektowana i zamontowana, tak duża liczba dni słonecznych sprzyja prosumentom – zapewnia Sławomir Reszke.

 

Opłacalne inwestycje

Polaków do inwestowania w instalacje fotowoltaiczne powinny przekonać i zachęcić kolejne dofinansowania z programu Prosument, a także zmiany w ustawie o OZE. Zgodnie z nowymi zapisami, od 1 stycznia 2016 r. zakłady energetyczne będą musiały odbierać nadwyżki mocy wyprodukowanej przez przydomowe instalacje po ustawowo ustalonych stawkach. – Dzięki tej zmianie zwrot z inwestycji w fotowoltaikę możliwy będzie już po 6-7, a nie, jak do tej pory, 15 latach. Warto zwrócić uwagę także na zasadę rozliczania net-metering, która w systemie półrocznym pozwala na dokładne przeliczenie zużytej energii ze źródeł odnawialnych i konwencjonalnych. Dzięki temu przy niedoborze bądź nadwyżce energii rozlicza się z operatorem jedynie różnicę obu kwot – dodaje Prezes OPEUS Energia. NFOŚiGW do 2020 roku przeznaczył na program prosumencki 800 mln zł, co oznacza że z dofinansowań mogłoby skorzystać nawet 30 tys. gospodarstw. W takie upały, jak obecnie, instalacje fotowoltaiczne mają jeszcze jedną zaletę – montowane na skośnych dachach przejmują na siebie większość energii (ciepła), dzięki czemu połać dachowa nagrzewa się w mniejszym stopniu, a to powoduje, że na poddaszach panują niższe temperatury.

Źródło: OPEUS Energia


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X