AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Reuters: Rosja nie wierzy w poprawę stosunków z Zachodem i naprawę Nord Stream 2

Wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. Fot. Forsvaret.

Wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. Fot. Forsvaret.

Kreml przekazał, że “wszyscy akcjonariusze powinni zdecydować”, czy gazociągi Nord Stream uszkodzone w eksplozjach w zeszłym roku powinny zostać porzucone. Jednak źródła Reutersa podają, że Rosja nie wierzy, że stosunki z Zachodem mogą poprawić się do tego stopnia, by myśleć o ponownym uruchomieniu magistrali.

Definitywny koniec Nord Stream 2?

Reuters podaje powołując się na swoje źródła, że uszkodzone rurociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2, zbudowane przez rosyjski Gazprom, miały zostać uszczelnione i porzucone, ponieważ nie ma obecnie planów, by je naprawić i przywrócić do działania. – Oczywiście jest to decyzja, którą powinni podjąć kolegialnie wszyscy akcjonariusze – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow na konferencji prasowej. Dodał, że Kreml nie wyda żadnych rekomendacji dla Gazpromu w sprawie przyszłości tych gazociągów. Poza Gazpromem akcjonariuszami Nord Stream AG, szwajcarskiego operatora Nord Stream 1, są koncerny Engie, Gasunie, Wintershall, BASF i E.On.

Gazprom informował, że naprawa pękniętych rurociągów jest technicznie możliwa, ale dwa źródła w Moskwie, na które powołuje się Reuters, przekazały, że Moskwa nie wierzy, że w dającej się przewidzieć przyszłości stosunki z Zachodem poprawią się na tyle, aby rurociągi te były potrzebne.

Nord Stream 1 i Nord Stream 2, każdy składający się z dwóch rur, zostały zbudowane przez Gazprom i miały mieć przepustowość w sumie 110 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie do Niemiec, a jego trasa przebiegała na dnie Bałtyku. Trzy z czterech rur zostały uszkodzone przez niewyjaśnione wybuchy we wrześniu, a jedna z rur Nord Stream 2 pozostaje nienaruszona.

Europa drastycznie ograniczyła import surowców energetycznych z Rosji w ciągu ostatniego roku po jej inwazji na Ukrainę.

Reuters/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Transporter opancerzony zablokował niemiecką autostradę

W nocy z niedzieli na poniedziałek, 29/30 czerwca, na autostradzie A7 w Szlezwiku-Holsztynie, zepsuł się kołowy transporter opancerzony Fuchs i...

Udostępnij:

Facebook X X X