Na posiedzeniu Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) 18 marca zostanie przegłosowany tekst dyrektywy gazowej zrewidowanej w uzgodnieniach trilogu. Regulacja obejmie sporny gazociąg Nord Stream 2. Wiele zależny nadal od interpretacji.
Posłowie do PE z ITRE przegłosują projekt, by mógł trafić na obrady sesji plenarnej, potem do akceptacji ministrów energii krajów członkowskich zebranych na Komitecie Stałych Przedstawicieli (COREPER). Prawo ma wejść w życie po 20 dniach od opublikowania go w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej.
Rewizja dyrektywy gazowej ma sprawić, że odcinek na lądzie i wodach terytorialnych Niemiec będzie podlegał prawu Unii Europejskiej. Warunki aplikacji mają ustalić operator Nord Stream 2 AG oraz regulator niemiecki BnetzA z nadzorem Komisji Europejskiej. Prawo unijne będzie mogło zostać rozciągnięte także na pozostałą część gazociągu, ale pod warunkiem rozpoczęcia negocjacji Komisja Europejska-Rosja lub Niemcy-Rosja. Będzie to zależało od ostatecznej interpretacji prawa unijnego.
Wojciech Jakóbik