Rocznica powstania wielkopolskiego: Nie ma niepodległości za dwa grosze

28 grudnia 2015, 09:30 Bezpieczeństwo

W niedzielę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uczestniczył w Poznaniu w uroczystościach upamiętniających 97. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Minister, w imieniu Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło, złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.


– Czcimy dzisiaj pamięć tych, którzy wiedzieli, że niepodległość musi kosztować, że nie ma niepodległości za dwa grosze i dwie krople krwi. Tutaj, w Wielkopolsce, tu w Poznaniu, za broń chwycili Polacy pamiętający, że nie ma czegoś, co jest bardziej warte, nie ma sprawy istotniejszej jak niepodległość własnej Ojczyzny – powiedział minister Antoni Macierewicz podczas centralnych uroczystości, które odbyły się w niedzielę przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

– Podjęli się walki o niepodległość wtedy, kiedy rozstrzyga się jaka będzie Polska. Czy Polska będzie jedną z wielu części współczesnej Europy, czy będzie wielkim niepodległym państwem, równoprawnym uczestnikiem społeczności europejskiej. Podjęli tę walkę, gdy nic nie było jeszcze rozstrzygnięte. Podjęli tę walkę wtedy, gdy na Śląsku Cieszyńskim, na Kresach południowych i północno – wschodnich, na Pomorzu toczyły się bitwy o polską niepodległość, o całość i istnienie niepodległego państwa polskiego. Zwyciężyli, bo byli do tego przygotowani przez 120 lat podejmowania wysiłku niepodległościowego. Tego wysiłku, o którym często się dzisiaj mówi, że jest kultywowaniem martyrologii, że jest kultywowaniem cierpiętnictwa, że jest kultywowaniem niepotrzebnego szafowania polską krwią. (…) Oni wiedzieli, że niepodległość musi kosztować, niepodległość trzeba czcić ponad wszystko. I zwyciężyli. I przynieśli wolność nie tylko kolebce państwa polskiego, ale rozpoczęli marsz ku odbudowie niepodległej Rzeczypospolitej, tej, która i nam przypomina po dzień dzisiejszy jak budować silne państwo, jak budować silną armię, jak budować silny naród. Naród, który się nie ugnie ani przed obcą przemocą, ani przed pouczeniami co oznacza demokracja i co oznacza prawdziwa wolność. Wówczas buta pruska została złamana, wówczas Polacy pokazali, że potrafią być razem, solidarnie. Pokazali, że potrafią walczyć o swój naród i swoje państwo. Pamiętamy o tym. Będziemy pamiętali zawsze i będziemy czerpali z ich wysiłku, z ich determinacji wzór dla nas, dla naszych dzieci, dla naszej przyszłości. Cześć Ich Pamięci! – powiedział szef MON.

Podczas uroczystości odczytany został także list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. – Odradzająca się w 1918 roku Rzeczpospolita nie mogłaby przetrwać bez Wielkopolski (…) Stało się to możliwe dzięki odwadze i bohaterstwu żołnierzy i ludności cywilnej. Nie mniej ważne były jednak formowane przez pokolenia cechy charakteru i postawy Wielkopolan. Przede wszystkim był to gorący patriotyzm, pielęgnowany w wielkopolskich domach, wbrew germanizacji. Szacunek dla pracy i przedsiębiorczość w ciągu całego XIX stulecia stanowiły najważniejszy oręż w walce o polski stan posiadania, o rozwój cywilizacyjny i ekonomiczny tych ziem – napisał w liście do uczestników uroczystości prezydent.

Podczas uroczystości odczytany został także Apel Pamięci, a następnie przed Pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Poznania do Kościoła Farnego, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. W trakcie przemarszu delegacje złożyły kwiaty pod tablicami upamiętniającymi uczestników powstania wielkopolskiego.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej