KOMENTARZ
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy, Dom Maklerski BOŚ
Wczoraj ceny ropy były na swoich 7-miesięcznych szczytach naruszając psychologiczną barierę 50 USD za baryłkę. Na naszym instrumencie FOIL odpowiadającym kontraktowi na ropę WTI osiągnięty został poziom 50,18 USD.
Zwyżki były wynikiem szacowanego przez EIA spadku dziennego wydobycia surowca o blisko 4 mln baryłek w wyniku pożarów w Kanadzie, a także kontynuacji zamieszania w Nigerii. Poniżej swoich możliwości wydobywają też Libia i Wenezuela.
Zwraca się uwagę, że tym samym rynek szybciej, niż oczekiwano bilansuje się po trudnym roku 2015 r. W kalendarzu na kolejne dni kluczowe staje się spotkanie kartelu OPEC, jakie zaplanowano na 2 czerwca.
Inwestorzy nauczeni doświadczeniem, nie oczekują jednak po nim zbyt wiele. Tym samym warto będzie też zerkać na sytuację w Chinach, a także dane z USA, co pozwoli ocenić na ile FED będzie skłonny podnieść stopy procentowe już w czerwcu.
W raporcie dotyczącym walut pisałem, że kluczowy może okazać się kształt komunikatu – jeżeli zapowiadałby ruch w końcu lipca – co dawałoby jednocześnie 6 tygodni konsekwentnego ruchu na dolarze przed tym posiedzeniem. Zerknijmy na poniższy wykres FOIL w nieco szerszym kontekście.
Dzisiaj ropa nieco traci powracając poniżej bariery 50 USD. Kluczowe może okazać się to, na ile rynek będzie miał siłę złamać poziom 50,90 USD będący maksimum z 9 października, a na ile zacznie wcześniej wytracać wzrostowy impet. To drugie zachowanie będzie sygnałem początku kształtowania się formacji szczytu przed potencjalną korektą sprowadzającą rynek w średnim terminie w okolice 42,46-43,00 USD (szczyt z marca i dołek z maja b.r.).