Usterka Ropociągu Przyjaźń. Ropa płynie już normalnie

23 października 2020, 15:30 Alert

Rosyjskie media przekazały informację, że tranzyt ropy rosyjskiej przez Białoruś został wstrzymany. Oficjalnie jako powód – powołując się na stronę białoruską – podano problemy po stronie Polski.Ministerstwo klimatu i środowiska podało jednak, że usterkę po stronie polskiej już naprawiono i ropę już płynie przez ropociąg.

Ropociąg. Fot. Flickr
Ropociąg. Fot. Flickr

Problemy techniczne

Tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś do Polski został czasowo wstrzymany przez problemy techniczne – poinformował sekretarz prasowy koncernu państwowego Biełnieftiechim Aleksander Tiszczenko cytowany przez agencję RIA Novosti.

Tiszczenko miał powiedzieć, że w związku z problemami technicznymi, które zaistniały na terytorium RP, strona polska poprosiła o wstrzymanie przesyłu ropy rurociągiem Mozyrz-Brześć.

Według Tiszczenki, białoruski operator ropociągu Przyjaźń, firma Gomeltransnieft robi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić tranzyt planowanych ilości mieszanki. – Jak dotąd ropa pochodząca z Rosji jest gromadzona w zbiornikach dyspozytorni produkcyjnej rafinerii w Mozyrzu – dodał.

Usterka została już usunięta

Ministerstwo klimatu i środowiska przekazało BiznesAlert.pl, że faktycznie doszło do usterki ropociągu, ale została usunięta i ropa płynie już normalnie. Z kolei operator polskiego systemu przesyłowego, PERN przekazał BiznesAlert.pl, że polski system przesyłowy ropy naftowej obecnie na bieżąco realizuje zadania związane z dystrybucją surowca.

PERN tłumaczy, że dziś rano doszło do uszkodzenia energetycznej linii zasilającej bazę surowcową w Miszewku Strzałkowskim i zakład energetyczny wstrzymał dostawy energii. Skutkiem tej sytuacji było krótkotrwałe wstrzymanie tłoczenia ropy naftowej na odcinku północnym między Gdańskiem i Płockiem, a także ograniczenie tłoczeń na odcinku wschodnim. Czasowo wstrzymane zostały także dostawy ropy z Białorusi. W tym czasie dostawy surowca do rafinerii w Płocku były realizowane. – Aktualnie dostawy energii elektrycznej z zakładu energetycznego obywają się na bieżąco. Ciągłość działania systemu jest zachowana – podkreśla PERN.

Ria Novosti/Wojciech Jakóbik/Bartłomiej Sawicki

AKTUALIZACJA: 23.10.2020, 16:15 –  stanowisko resortu

AKTUALIZACJA: 23.10.2020, 16:130 – stanowisko PERN

Jak pogodzić bezpieczeństwo energetyczne z Europejskim Zielonym Ładem? (RELACJA)

.