Sierakowska: OPEC+ może planować obcięcie limitów produkcji ropy naftowej

28 listopada 2023, 10:00 Energetyka

– Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia – pisze Dorota Sierakowska, analityczka Domu Maklerskiego BOŚ Bank..

– Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada. Zostało to odebrane jako sygnał, że wśród krajów rozszerzonego kartelu nie było jednoznacznego stanowiska dotyczącego dalszych warunków współpracy w zakresie porozumienia naftowego. I faktycznie, w późniejszych dniach pojawiły się informacje o tym, że spotkanie zostało przesunięte głównie ze względu na apel krajów afrykańskich (Nigeria, Angola) o podwyższenie limitów produkcji ropy naftowej ze względu na ich wcześniejsze ograniczenia – pisze Dorota Sierakowska na stronie BOSSAFX.

– Obecnie jednak do tych informacji dochodzą znacznie ciekawsze spekulacje, dotyczące możliwego całościowego obcięcia limitów produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+. Pogłębienie cięć wydobycia miałoby na celu oczywiście wsparcie cen ropy naftowej na światowym rynku, co dla producentów zrzeszonych w OPEC+ byłoby korzystne – wyjaśnia analityczka.

Źródło: Dom Maklerski BOŚ Bank