Czy ropa podrożeje do 100 dolarów za baryłkę? Dzisiaj galop zwolnił

8 października 2018, 08:30 Alert
Tankowiec z  ropą PKN Orlen z USA cumujący w Naftoporcie. Fot. PKN Orlen
Tankowiec z ropą PKN Orlen z USA cumujący w Naftoporcie. Fot. PKN Orlen

Ropa Brent tanieje w poniedziałek o ponad 1 proc. po tym, jak w ciągu 2 poprzednich sesji straciła 2,5 proc. Na rynkach paliw na razie przerwa w wyścigu do 100 USD za baryłkę – podają maklerzy.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 83,20 USD za baryłkę, po spadku notowań o 96 centów, czyli 1,1 proc. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 73,74 USD za baryłkę, po zniżce o 0,8 proc.

Od 4 listopada wejdą w życie restrykcje USA na irańską ropę. Dostawy surowca z Iranu wyniosły we wrześniu 1,72 mln baryłek dziennie, o 260 tys. b/d mniej niż sierpniu. To ich najniższy poziom od lutego 2016 r.

Na dodatek mniej ropy na rynki dociera też z Wenezueli, z powodu nękającego ten kraj kryzysu gospodarczego. Jednak na rynkach pojawiają się oceny, że obawy o negatywny wpływ sankcji USA na Iran i braki dostaw surowca z tego kraju mogą zostać złagodzone. Arabia Saudyjska może wykorzystać swoje wolne moce produkcyjne, aby zrekompensować wszelkie braki irańskiego eksportu ropy – zapowiedział w wywiadzie saudyjski książę.

„Ceny ropy są teraz odpowiedzią na zobowiązanie Saudyjczyków do zastąpienia utraconych irańskich baryłek ropy i to uspokoiło obawy inwestorów związane z podażą ropy” – mówi Will Yun, analityk giełd towarowych w Hyundai Futures Corp. w Seulu. „Na razie jednak jest oczekiwanie o ile wzrośnie ta produkcja ropy, więc inwestorzy będą ostrożni i będą handlować ropą w wąskim przedziale, dopóki nie uzyskamy większej +przejrzystości+ w przyszłym miesiącu” – dodaje. Ropa w USA zyskała w piątek 1 centa do 74,34 USD/b, a Brent na ICE zniżkowała o 0,5 proc.

Polska Agencja Prasowa