EnergetykaRopa

W USA ceny ropy spadają w reakcji na możliwą większą podaż surowca

gaz łupki ropa

Wydobycie ropy w USA. Źródło: Wikipedia

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na możliwą większą podaż surowca z Iraku i wysiłki podejmowane przez prezydenta USA Donalda Trumpa, aby zakończyć trzyletnią wojnę w Ukrainie – informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IV kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 70,26 dolarów niżej o 0,20 procent

Brent na ICE na IV jest wyceniana po 74,36 dolarów za baryłkę, po zniżce o 0,09 procent

Irak może wysyłać dziennie 185 tysięcy baryłek ropy z półautononimczego regionu Kurdystanu, jeśli naftociąg do Turcji wznowi swoją działalność – poinformowało irackie Ministerstwo Ropy Naftowej nie podając jednak na razie żadnych konkretnych ram czasowych.

Basim Mohammed Khudair, wiceminister Iraku ds. ropy, powiedział irackiej agencji informacyjnej, że wstrzymanie dostaw ropy z Kurdystanu przez prawie 2 lata sprawiło, że pola naftowe w tym regionie wymagają przeglądu i napraw infrastruktury, aby można było przywrócić ich zdolność eksportową na poziomie 400 tysięcy baryłek ropy dziennie.

– Obecnie ilość ropy dostępna w tym regionie wynosi 300 tysięcy baryłek dziennie, ale z tego część trafi na użytek krajowy, a 185 tysięcy baryłek dziennie może zostać przeznaczone na eksport – powiedział Khudair.

– Ministerstwo ropy Iraku już skontaktowało się ze stroną turecką w sprawie gotowości naftociągu do przesyłu ropy z Kurdystanu do Turcji – wskazał.

– Czekamy na odpowiedź – dodał.

Data wznowienia eksportu ropy z Kurdystanu do Turcji nie została na razie ustalona.

Negocjacje pokojowe wpływają na ceny ropy

Tymczasem inwestorzy śledzą działania podejmowane przez prezydenta USA Donalda Trumpa w celu zakończenia trwającej już trzy lata wojny Rosji w Ukrainie.

Według mediów USA domagają się od Ukrainy 500 miliardów dolarów z przychodów  eksploatacji wszelkich zasobów.

Prezydent USA Donald Trump mówił w sobotę, że chce, aby Ukraina dała coś USA za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyły w związku z wojną.

– Na razie na rynkach ropy mamy zbyt wiele pytań, w tym na temat możliwego zawieszenia broni w Ukrainie i możliwych konsekwencji takich działań dla notowań ropy – wskazuje Chris Weston, szef badań w Pepperstone Group.

– Przy tak dużej niepewności na rynkach ropa naftowa może czerpać wskazówki – co do dalszych ruchów cen – z danych makro, w tym wskaźników gospodarczych z USA – dodaje.

Kraje OPEC znów z problemem

Tymczasem analitycy oczekują, że kraje OPEC+, które mogłyby już w niedługim czasie zwiększyć dostawy swojej ropy na globalne rynki, znów będą zwlekać z podjęciem takiej decyzji, ponieważ rynki ropy stoją w obliczu potencjalnej nadpodaży surowca, co będzie wywierać presję na zniżkę notowań ropy na globalnych giełdach paliwowych.

OPEC+ może na początku marca podjąć decyzję co do wielkości dostaw ropy i zapewne będzie kierować się racjami, aby nie zdestabilizować sytuacji na rynkach paliw.

– OPEC+ ma ograniczone możliwości, ponieważ cena surowca walczy o utrzymanie się w okolicach 75 USD dla Brent – mówi Harry Tchilinguirian, szef badań rynków ropy naftowej w Onyx Commodities Ltd.

– Na razie ta grupa producentów mierzy się z niepewnością co do podaży i popytu na ropę na świecie – podkreśla.

Biznes Alert / PAP

Ceny ropy naftowej rosną po ataku dronów na rosyjską stację


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X