AlertEnergetykaRopa

Finlandia przechodzi transformację i kupuje mniej ropy z Rosji

Primorsk

Terminal Primorsk fot. Primorsk Oil Terminal

Finlandia jako jeden z największych importerów rosyjskiej ropy Urals stopniowo ogranicza jej zakup w wyniku postępującej transformacji energetycznej – podał Reuters w oparciu o dane traderów. 

Finowie zmniejszają zakupy ropy z Rosji

Według danych Refinitiv Eikon, fiński import ropy Urals spadł o jedną czwartą od stycznia do marca 2021 roku (do 2,1 mln ton). W kwietniu zakupy spadły do 0,4 mln ton w porównaniu do 1,1 mln ton importowanych w kwietniu 2020 roku.

W 2020 roku Finlandia zaimportowała 8,9 mln ton Uralsa, co oznaczało spadek o 16 procent w stosunku do 2019 roku.

Koncerne Neste posiadał w Finlandii dotychczas dwie rafinerie – Naantali oraz Porvoo. Pierwsza z nich została zamknięta pod koniec marca 2021 roku i przekształcona w magazyn ropy naftowej. Druga, do końca czerwca wstrzymała produkcję ze względu na prace modernizacyjne.

Mają one na celu umożliwienie przerobu odpadów z plastiku w płynną ropę. Dzięki temu, do 2030 roku zakład ma być zdolny do produkcji miliona ton paliw pochodzących z odpadów rocznie. To w naturalny sposób zmniejszy zależność koncernu od dostaw ropy z Rosji.

Państwa Europy Północnej coraz częściej zauważają trend odchodzenia od paliw kopalnych, w tym ropy naftowej. To w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić do znacznego zmniejszenia popytu na ropę naftową sprzedawaną przez Rosjan.

Reuters/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Dlaczego dostawy ropy przez Ropociąg Przyjaźń wysychają?


Powiązane artykuły

Tesla Megapack w Australii. Fot. Tesla

Tesla zbuduje za 560 mln dolarów magazyn energii w Chinach 

Amerykańska grupa Tesla, znana z produkcji pojazdów elektrycznych, która produkuje również baterie i panele słoneczne, ogłosiła podpisanie kontraktu w Chinach...

Shell Polska odbudował wyniki po trudnym 2023 roku

W 2024 roku Shell Polska po zawirowaniach na detalicznym rynku paliw rok wcześniej wyszedł na plus. Skonsolidowany zysk netto wyniósł...
Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...

Udostępnij:

Facebook X X X