AlertEnergetykaRopa

Trwają potajemne rozmowy o dostawach ropy irańskiej do Niemiec. Przez Polskę?

Flaga Iranu. Źródło: Flickr

Flaga Iranu. Źródło: Flickr

Jerusalem Post podał 15 listopada, że Niemcy prowadzą z Iranem potajemne rozmowy na temat dostaw surowców energetycznych. Izraelska gazeta powołuje się w tej sprawie na wypowiedzi głównego ekonomisty banku LBBW w południowo-zachodnim niemieckim kraju związkowym Badenia-Wirtembergia Moritza Kraemera. Teoretycznie mogłaby tam docierać także przez Polskę, o ile uda się wyjść z impasu rozmów o porozumieniu nuklearnym.

– W kuluarach prowadzone są już intensywne rozmowy z Wenezuelą, Iranem czy Algierią, które mają pokryć zapotrzebowanie Niemiec na ropę i benzynę – miał powiedzieć Kraemer.

Biznesalert.pl podawał w październiku, że Niemcy są  zainteresowane współpracą z Algierią w związku z dostawami gazu. W tym celu wznawiane są nawet kontakty, które zaniechano w konsekwencji decyzji o budowie Nord Stream 2.

W niemieckiej prasie we wrześniu podawano, że Iran jednostronnie oferował współpracę Niemcom w zakresie dostaw gazu i ropy. – Nie jest jasne, w jaki sposób Niemcy kupiłyby obecnie gaz z Iranu z powodu amerykańskich sankcji na irański sektor energetyczny. – pisze Jerusalem Post.

Iran jest objęty sankcjami zachodnimi w sektorze ropy w związku z brakiem porozumienia o przyszłości jego cywilnego programu jądrowego, który może posłużyć do produkcji bomby jądrowej. Rozmowy o powrocie do porozumienia nuklearnego JCPOA nie przyniosły dotąd rezultatu. Niemcy są stroną rozmów o JCPOA w formacie P5+1. Póki co wyrażały się sceptycznie o możliwości porozumienia.

Ropa irańska ma podobną charakterystykę do rosyjskiej i jest jej dobrym zamiennikiem. Mogłaby docierać do Niemiec także poprzez naftoport w Gdańsku, który odbiera już ropę nierosyjską na potrzeby rafinerii wschodnioniemieckich w Leunie i Schwedt. Polacy z PKN Orlen i Grupy Lotos rozmawiali w 2015 roku o dostawach ropy irańskiej, jeszcze przed wyjściem USA z porozumienia nuklearnego.

Jerusalem Post/Aleksandra Fedorska/Wojciech Jakóbik

Sawicki: PKN Orlen składa wniosek o przejęcie Lotosu. Co zbada Bruksela?


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X