Strategiczne magazyny z Orlenu do Gaz-Systemu i druga nitka Ropociągu Pomorskiego

4 grudnia 2017, 11:15 Alert

W dniu 28 listopada Rada Ministrów przyjęła Politykę rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym. Zawiera ona zalecenie budowy drugiej nitki ropociągu północnego oraz przekazania magazynów solankowych Gaz-System.

Zbiorniki PERN. fot. BiznesAlert.pl
Zbiorniki PERN. fot. BiznesAlert.pl

Trzeba wspomóc system zaopatrywania rafinerii w surowiec. Ta polityka dotyczy także systemu magazynowego. Polityka zawiera wskazanie inwestycyjne dla spółki PERN odnośnie budowy drugiej nitki ropociągu północnego. MA to wynikać z konieczności zapewnienia Płockowi takiego rodzaju ropy, aby pracowała ona jak najwydajniej. – Faktycznie rzecz biorąc chodzi o różne rodzaje ropy naftowej dostarczanej przez naftoport, seperowanej i przesyłanej do Rafinerii Płock – powiedział minister Naimski.

– Mamy już możliwość zaopatrywania z naftoportu tej rafinerii. Przesył przez jedną nitkę wystarczy do jej pracy. Natomiast konieczna jest druga nitka po to, aby racjonalizować to w sensie gatunku. Będzie to wzmacniać bezpieczeństwo – ocenił Piotr Naimski. Minister poinformował, że ćwiczenia ataków terrorystycznych pokazały, że druga nitka jest z tego względu potrzebna.

– To także plan, aby gospodarkę solankową, która jest niezbędnym elementem funkcjonowania magazynów IKS Solino, zreorganizować tak, byśmy mogli powiedzieć, że są one w pełni operacyjne. W razie potrzeby w policzalnym czasie będziemy mogli z tego surowca skorzystać – wytłumaczył pełnomocnik. Z tego mają wynikać zaproponowane zmiany własnościowe. – Orlen skupi się na swoich chorągwiach, czyli petrochemii. Kwestie logistyki i zarządzania magazynami o znaczeniu strategicznym będą powierzone spółkom ze stuprocentowym akcjonariatem skarbu państwa. Chcemy odwrócić stan rzeczy, w którym tego typu zadania powierzone są spółce giełdowej z mniejszościowym udziałem państwa – podsumował minister.

Problemy z zapasami solanki

– IKS Solino powinno być pod kontrolą podmiotu, który jest zainteresowany solanką. Gaz-System buduje magazyn kawernowy w Domosławku. Tam są dokonane udane wiercenia. W tym sensie Gaz-System wszedł w obszar solankowy – tłumaczy Naimski. Przypomina, że w okolicy funkcjonują magazyn Mogilno, Ciech będący istotnym klientem na solankę. – Gaz-System został wybrany na tego, kto będzie zabezpieczał solankę na wypadek konieczności wyprowadzania jej w trybie kryzysowym z magazynów IKS Solino – powiedział. – PERN w oczywisty sposób pozostanie obecny – dodał. Infrastruktura dotycząca solanki będzie należała do Gaz-System, naftowo-paliwowa będzie dobudowywana przez PERN (operatora ropociągów przesyłowych – przyp. red.).

– Obowiązek narzucony na PKN Orlen, który miał doprowadzić do tego, że magazyny IKS Solino zapewnią surowiec do końca roku, nie doprowadził do tego. Zmiana pozwoli uniknąć takich sytuacji w przyszłości – powiedział minister.

,,Sprzedaż Ciechu była błędem”

W trakcie wystąpienia Naimski odniósł się również do sprzedaży Ciechu przez skarb państwa. Według niego był to błąd. – Błędem skarbu państwa była sprzedaż Ciechu. Zmiana w postaci uporządkowania gospodarki solanką może uzdrowić relacje przy sprzedaży tego surowca przez skarb państwa. To będą rynkowe zasady – ocenił minister w odpowiedzi na pytanie redaktora BiznesAlert.pl o możliwość nacjonalizacji spółki.

Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA 1:  04.12.2017 r. godz. 11:30

AKTUALIZACJA :  04.12.2017 r. godz. 11:45