Reuters: Jest wstępne porozumienie. Rafinerie podzielą się zanieczyszczoną ropą z Rosji

31 maja 2019, 17:30 Alert

Polskie i niemieckie rafinerie osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie przerobu zanieczyszczonej ropy z Rosji, która nadal znajduje się w rurociągach przesyłowych z Białorusi. Szczegóły dotyczące rekompensat finansowych mają zostać omówione w poniedziałek podczas spotkania w Moskwie.

ropociąg fot. PERN
Ropociąg. Fot. PERN

Północna trasa rurociągu Przyjaźń, którą dostarczana jest ropa rosyjska do polskich i niemieckich rafinerii, nie pompuje surowca w kierunku zachodnim od końca kwietnia. Wykryto wówczas zbyt wysoką zawartość chlorków organicznych w mieszance naftowej. Od tego czasu przedstawiciele operatorów przesyłowych oraz czterech rafinerii odbyli kilka spotkań w celu omówienia sposobów usuwania zanieczyszczonej ropy i podziału z tym związanych kosztów.

Cztery źródła, na które powołuje się Reuters, przekonują, że podczas ostatnich rozmów w Warszawie w ubiegłym tygodniu, cztery europejskie rafinerie – Rafineria Płock należąca do PKN Orlen, Rafineria Gdańska Grupy Lotos, Leuna należące do Totala oraz Schwedt, której współwłaścicielem jest Rosnieft – zawarły wstępną umowę o podziale zanieczyszczonej ropy.

Firmy usuną z rurociągu ropę, której większość znajduje się obecnie w Polsce, mieszając ją z czystym surowcem, który otrzymują drogą morską. Taka mieszanka może być przerabiana przez rafinerie.  – Rafinerie początkowo zgodziły się na podział brudnej ropy. Każda z nich weźmie część tej ropy – zdradza Reutersowi jedno ze źródeł pod warunkiem zachowania anonimowości. Inne ze źródeł podało, że każda rafineria ma przyjąć wolumen, który pierwotnie zamówiła.

Trzy inne źródła potwierdziły te informacje. Szczegóły zostaną opracowane i potwierdzone podczas następnych rozmów zaplanowanych na poniedziałek w Moskwie. Zostanie tam także omówiona kluczowa kwestia rekompensat finansowych.Rosja zgodziła się w zeszłym tygodniu na przesył brudnej ropy z Białorusi, oczyszczając połączenie aż do granicy z Polską. Nie oczyściła jednak w ten sposób surowca, który napłynął do Polski i Niemiec.

Polski operator rurociągów PERN stwierdził, że zneutralizowano już 30 procent zanieczyszczonej ropy. Źródła Reuters podały, że do tej pory tylko PKN Orlen zaczął przerabiać brudną ropę, mieszając ją z czystą ropą na skalę bezpieczną dla rafinerii. PERN oczekuje, że 9 czerwca zostaną przywrócone dostawy czystej ropy z Rosji, a polskie rurociągi zostaną w pełni oczyszczone w ciągu najbliższych pięciu miesięcy.

Reuters/Bartłomiej Sawicki

PERN: Dostawy ropy są możliwe po 9 czerwca pod warunkiem przyjęcia reklamacji