Reuters: Przywrócenie pełnych dostaw ropy Przyjaźnią może nastąpić w lipcu

28 maja 2019, 18:30 Alert
pern ropa

Dostawy ropy do Polski i Niemiec rurociągiem Przyjaźń uruchomione zgodnie z planem w czerwcu mają początkowo nie osiągnąć pełnego wolumenu. Taką informację podała agencja Reuters.

Reuters podkreśla, że ponowne uruchomienie dostaw ropy ropociągiem Przyjaźń do wspomnianych krajów ma nastąpić w czerwcu, ale wolumen będzie wynosił początkowo 65 tys. ton dziennie. Przywrócenie pełnego wolumenu dostaw ropy naftowej w wysokości 145 tys. ton na dzień ma nastąpić w lipcu. W ubiegłym tygodniu rosyjski wicepremier Dmitrij Kozak powiedział, że rurociąg Przyjaźń ma zostać oczyszczony do granicy z Polską do 10 czerwca.

PERN: Dostawy ropy są możliwe po 9 czerwca pod warunkiem przyjęcia reklamacji

Zgodnie z ustaleniami wypracowanymi w trakcie warszawskiego spotkania w ubiegłym tygodniu poświęconego wznowieniu dostaw surowca z Rosji poprzez pierwszą nitkę Przyjaźni możliwe jest 9 czerwca pod warunkiem uzyskania potwierdzenia reklamacji złożonych przez rafinerie niemieckie i polskie. Wcześniej ma on zostać oczyszczony z zachlorowanej ropy zgodnie z planem, który przedstawiła strona rosyjska. Także w ubiegłym tygodniu rosyjski Transnieft uzgodnił z Białorusią plan oczyszczenia rosyjskiej ropy na terytorium tego kraju. Mińsk wyraził zgodę.

Reuters/Bartłomiej Sawicki 

PERN tłumaczy, jak poradzi sobie z zanieczyszczona ropą z Rosji