Łączna produkcja surowca wytwarzanego przez wenezuelski państwowy koncern PDVSA i jego zagranicznych partnerów w pasie Orinoko spadła w maju aż o 77 procent, w stosunku do ilości surowca produkowanego w kwietniu.
Łącznie wytwarza się tam dziś zaledwie 169 800 baryłek dziennie, podczas gdy w kwietniu było to 764 100 baryłek. Według danych PDVSA sytuacja jest spowodowana brakiem tankowców, do eksportu paliwa.
Raport, do którego dotarł portal S&P Global Platts wskazuje z kolei, że produkcja mieszanki ropy znad Orinoko została wstrzymana w trzech zarządzanych przez PDVSA i jej partnerów kompleksach ją ulepszających. Chodzi o instalacje Petropiar, należącą do wenezuelskiego koncernu i Chevrona, która ma zdolność przetwarzania 190 000 baryłek dziennie, Petromonaga posiadaną przez PDVSA i Rosnieft o wydajności produkcyjnej 202 000 baryłek dziennie i Petrocedeno, w której udziały prócz PDVSA mają Total i Equinor. Ropy nie produkuje również kompleks Petro San Felix, wytwarzający 100 000 baryłek dziennie i w całości posiadany przez PDVSA.
Wszystkie cztery obiekty są zlokalizowane w południowej części Wenezueli, w stanie Anzoategui. W poniedziałek PDVSA wraz z Totalem i Equinorem zatrzymały swoją produkcję ekstraciężkiej ropy w Petrocedeno na polu naftowym Junin.
Według innego raportu technicznego mieszalnia Sinivensa, w której 60 procent udziałów ma PDVSA, a 40 procent CNPC, produkująca ropę Merey 16, nadal wytwarza surowiec na poziomie 159 900 baryłek dziennie, podczas gdy inna Indovenezolana JV (60 proc. udziałów należy do PDVSA, a 40 do ONGC Videsh) cały czas produkuje 9 900 baryłek ciężkiej ropy dziennie w na jednym z pól naftowych w Junin.
Jeśli spadek produkcji surowca w pasie Orinoko będzie postępował, znacznie obniży poziom produkcji całego kraju. Jeden z operatorów terenowych, który zarządza infrastrukturą wytwórczą powiedział S&P Global, że najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada, że może ona utrzymać się na poziomie od 400 000 do 500 000 baryłek dziennie
Wenezuelczykom udało się podnieść poziom produkcji ropy z około 40 000 baryłek dziennie w marcu, gdy wystąpiły znaczne problemy z brakiem energii elektrycznej do 780 000 baryłek w kwietniu. Jednak nadal wiele obiektów wytwórczych nie działa albo ich praca jest w znacznym stopniu ograniczona. W październiku 2017 roku Wenezuela produkowała 1,9 mln baryłek dziennie.
S&P Global Pllats/Joanna Kędzierska