AlertWszystko

Rosatom chce wybudować pierwsze farmy wiatrowe w Rosji

(TASS/Patrycja Rapacka)

Jak podaje agencja TASS, rosyjska państwowa spółka Rosatom planuje w najbliższym czasie zaproponować swoim zagranicznym partnerom pakiet usług, w ramach których będzie budować nie tylko elektrownie jądrowe, ale także farmy wiatrowe. O planach rosyjskiej firmy poinformował w wywiadzie dla TASS dyrektor generalny UMATEX Group (spółka podległa Rosatomowi), Aleksander Tjunin.

– Jest to rozwiązanie poprawne i wygodne dla potrzebującego partnera o tyle, o ile połączenie różnorodnych rodzajów generacji energii elektrycznej zwiększy wydajność, o czym mówił niejednokrotnie Sergiej Kirijenko ( red. prezes Rosatomu) . Jest zrozumiałe, że jedne kraje mogą się z tą propozycją zgodzić, inne nie. Rosatom planuje przedstawić swoim partnerom rozszerzoną propozycję w taki sposób, by tworzyć dwa sposoby generacji energii elektrycznej na jednej platformie, albo na tym samym obszarze geograficznym – wyjaśnił przedstawiciel UMATEX Group w rozmowie z TASS.

Jak zapewnia Tjunin, rosyjskie spółki będą chciały przede wszystkim nabrać doświadczenia w realizacji takich projektów, dlatego też chcą wybudować pierwsze farmy wiatrowe w Rosji. W ramach tych przedsięwzięć chcą także przetestować swoje produkty dla energetyki odnawialnej. – Dla Rosji oznacza to początek rozkwitu nowej branży, która rozwija się na świecie bardzo szybko – zaznaczył Tjunin.

Jak informowała wcześniej agencja TASS, spółka Rosatom podjęła decyzję o aktywnym uczestnictwie  w realizacji państwowego programu  rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), szczególnie energetyki wiatrowej. Liderem projektu państwowego ma być spółka OTEK (podlegająca Rosatomowi), która – jak podaje TASS – organizuje budowę farm wiatrowych, montaż instalacji oraz logistykę. Rosyjska spółka jądrowa stawia program energetyki wiatrowej jako jeden z punktów rozwoju własnej działalności.

Umatex Group (inicjatywa Rosatomu) jest jedną z większych spółek produkujących włókno węglowe, które ze względu na swoje właściwości  wykorzystywane jest w energetyce do budowy np. łopat wiatraka. – Materiały kompozytowe – to gałąź, która rozwija się w skali roku o 14-16  proc. Kompozyty zaczynają wypierać metale w różnych gałęziach (lotnictwo, budowa samochodów, energetyka wiatrowa, budowa okrętów, artykuły sportowe, medycyna oraz budownictwo), możliwości rozwoju w Rosji jak i na świecie są bardzo szerokie, dlatego też spółka podjęła decyzję rozwoju produkcji materiałów kompozytowych samodzielnie – wyjaśnił Aleksander Thunin w wywiadzie dla rosyjskiej agencji prasowej.

 


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X