Rosja atakuje polskiego ministra w sprawie sabotażu Nord Stream 1 i 2

26 maja 2024, 07:00 Alert

Rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Rosji wyraziła oczekiwanie, że polski minister odpowiedzialny za dyplomację ujawni fakty o zaangażowaniu USA w wysadzenie gazociągów Nord Stream 1 i 2.

Radosław Sikorski. Fot. MSZ.
Radosław Sikorski. Fot. MSZ.

Maria Zacharowa będąca rzeczniczką resortu spraw zagranicznych Rosji udzieliła Izwiestii komentarza do słów ministra Radosława Sikorskiego. Stwierdził on w The Guardian, że Amerykanie poinformowali Rosjan o tym, że zaatakują rosyjskie cele konwencjonalne na Ukrainie, jeżeli użyją broni jądrowej.

– Byłoby lepiej, gdyby polski minister spraw zagranicznych powiedział co wie o wysadzeniu Nord Stream i Nord Stream 2 oraz roli Waszyngtonu w tej zbrodni – powiedziała Zacharowa w Izwiestii.

Radosław Sikorski jest znany z tweeta pt. Thank You USA udostępnionego po tym, gdy doszło do wysadzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2 z 26 września 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie toczyło się w Danii, Szwecji i Niemczech. Jest kontynuowane tylko przez Niemców a dwa zakończone nie wskazały winnych. Rosjanie oskarżali o sabotaż najpierw Brytyjczyków, potem USA, a ostatecznie Ukraińców.

Wycieki ze śledztwa niemieckiego zawierają spekulacje na temat zaangażowania ukraińskiego komando korzystającego z jachtu wynajętego w Polsce. Nie ma dowodów na taką tezę, a Duńczycy wykryli z kolei nietypową aktywność floty rosyjskiej przed zdarzeniem z udziałem specjalistycznego statku do prac na dnie morskim.

Izwiestia / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Operacja fałszywej flagi wokół sabotażu Nord Stream 1 i 2