Rosja czasowo ograniczy sprzedaż paliw na Białoruś

12 października 2018, 06:45 Alert

Do końca 2019 roku wstrzymane zostaną dostawy benzyny, mazutu i oleju napędowego na Białoruś – poinformował minister energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksandr Nowak, cytowany przez agencję TASS.

Prezydenci Białorusi i Rosji: Aleksander Łukaszenko (L) i Władimir Putin (P), fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej
Prezydenci Białorusi i Rosji: Aleksander Łukaszenko (L) i Władimir Putin (P), fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej

Wynika to – jak wyjaśnił w czwartek rosyjski minister – z ustaleń zawartych w dokumentach dotyczących dostaw produktów naftowych z Rosji na Białoruś na okres do końca 2019 r., podpisanych przez wicepremierów obu krajów w środę w Moskwie.

„Protokół, który został podpisany, to aneks do porozumienia między Rosją i Białorusią. Przewiduje on zakaz dostaw produktów naftowych, tzw. paliw ciemnych. Zarazem zakłada też utrzymanie dostaw produktów chemicznych pochodzenia naftowego, których Białoruś sama nie produkuje, na obecnym poziomie – powiedział Nowak.

Wcześniej strona rosyjska zarzucała Białorusi, że reeksportuje ona kupowane od Rosji w niskich cenach paliwa i zarabia na tym procederze.
Tymczasem, jak argumentowali rosyjscy urzędnicy, Białoruś może zapewnić sobie odpowiednią ilość paliw na własny użytek, wytwarzając je z kupowanej od Moskwy bezcłowej ropy. Kwestia dostaw rosyjskich ropy i produktów naftowych była jednym z tematów rozmów prezydentów Białorusi i Rosji w Soczi 21 września.

Polska Agencja Prasowa