Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak poinformował, że na spotkaniu z Komisją Europejską padł temat zgody na większe wykorzystanie gazociągu OPAL przez Gazprom. Nowak przekonuje, że Moskwa i Bruksela mają takie samo stanowisko na ten temat.
– Mamy wspólne stanowisko z Komisją Europejską, że wszelkie decyzje podejmowane w oparciu o europejską legislację są zgodne przede wszystkim z interesem europejskich klientów – powiedział Nowak po spotkaniu z wiceprzewodniczącym Komisji ds. Unii Energetycznej Maroszem Szefczoviczem.
Nowak podkreślił, że podczas spotkania padł temat kontrowersyjnego gazociągu bałtyckiego Nord Stream 2 i analogicznej inwestycji w Turcji o nazwie Turkish Stream.
Kontrowersyjna decyzja
Zgoda Komisji Europejskiej na dopuszczenie Gazpromu do większej przepustowości gazociągu OPAL z 28 października zeszłego roku oznacza, że Rosjanie będą mogli słać więcej gazu z istniejącego Nord Stream przez Niemcy na korzyść szlaku przez ten kraj i kosztem dostaw przez Ukrainę. Zagrozi to pozycji tranzytowej tego kraju, rozwojowi rynku gazu w regionie i dywersyfikacji poprzez alternatywne, konkurencyjne do Nord Stream źródła dostaw.
Opór Polski to początek
Decyzja została zakwestionowana przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej przez spółkę PGNiG Supply and Trading i polski rząd. Po stronie Komisji w sporze stanął jako interwent rosyjski Gazprom. Do PGNiG chce się przyłączyć ukraiński Naftogaz. Trwają rozmowy o przyłączeniu się ukraińskiego rządu. Do czasu rozstrzygnięcia sporu Trybunał zdecydował o zawieszeniu wykonalności decyzji Komisji. Z tego względu Gazprom nie może obecnie słać więcej gazu przez Nord Stream.
Decyzja Komisji Europejskiej pozwoliła Gazpromowi zarezerwować 100 procent przepustowości OPAL. 10-20 procent ma być zagwarantowane dla alternatywnych dostawców pod warunkiem, że tacy się pojawią. Komisja i Gazprom od początku bronią decyzji jako zgodnej z prawem europejskim i kompromisowej.
Gazeta.ru/Wojciech Jakóbik