Wojna cenowa uderza w finanse Rosji

6 kwietnia 2020, 11:00 Alert
dolar pieniądze
źródło: Pixabay

Rosyjskie ministerstwo finansów ogłosiło, że przychody budżetowe z tytułu eksportu ropy i gazu spadły w marcu o 22 mld rubli (288 mln dolarów). W kwietniu spadek przychodów ma wynieść 55,8 mld rubli (730 mln dolarów).

Cena ropy uderzają w rosyjski budżet

Marcowa średnia cena ropy Urals wyniosła 29,12 dolara za baryłkę i była najniższą średnią miesięczną ceną oferowaną za ten gatunek ropy od 2002 roku. Tegoroczny rosyjski budżet państwa zakładał zbilansowanie wydatków z przychodami przy cenie ropy na poziomie 42,45 dolarów za baryłkę. Jeszcze optymistyczniej szacowany był wzrost gospodarczy, który miał wzrastać przy cenie 57 dolarów za baryłkę i generować 0,9 procenta nadwyżki budżetowej.

W związku ze spadającym przychodem z tytułu sprzedaży węglowodorów, rosyjskie ministerstwo finansów planuje sprzedaż waluty obcej, zgromadzonej w rezerwach w wysokości ponad miliarda mld dolarów. Sprzedaż tej transzy ma się zakończyć 12 maja.

Przy założeniu, że ropa naftowa utrzyma się przy średniej cenie wynoszącej 20 dolarów za baryłkę, rosyjskie zadłużenie wzrośnie o 1-1,5 bln rubli (13-19 mld dolarów) i wygeneruje deficyt budżetowy o wysokości 0,9 procent PKB.

MinFin.ru/ Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Kto dłużej wytrzyma wojnę cenową? (FELIETON)