Rosja centralizuje obronę przestrzeni powietrznej

5 sierpnia 2015, 07:30 Alert

(Global Security/Patrycja Rapacka)

Siły Powietrzne Rosji stały się nowym rodzajem rosyjskich sił zbrojnych 1 sierpnia 2015 na mocy dekretu prezydenckiego. O poważnej zmianie w armii Federacji Rosyjskiej poinformował minister obrony gen. Siergiej Szojgu.

Jest to optymalny sposób na poprawę bezpieczeństwa państwa. Ich powołanie jest spowodowane zmierzaniem ku przestrzeni kosmicznej oraz badań w tej sferze. Teraz w jednym dowództwie połączono pozostające dotychczas w odrębnych strukturach dowodzenie lotnictwem, obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową oraz siły kosmiczne.

 – W jednym ręku skupiono całą odpowiedzialność za wojska działające w przestrzeni powietrznej i kosmicznej. Podniesie się efektywność ich użycia poprzez pogłębienie integracji oraz zapewni się stały rozwój obrony przestrzeni powietrznej kraju –  powiedział minister.

Dowódcą nowego rodzaju sił zbrojnych został gen.erał  Wiktor Bondarjew. Jego szefem sztabu i  pierwszym zastępcą został generał Aleksandr Gołowko.

Niezmieniony pozostaje system obrony powietrznej i przeciwlotniczej w poszczególnych okręgach wojskowych. Naczelne dowództwo obrony przeciwlotniczej zostało podporządkowane Siłom Powietrznym.