Rosja chce pomóc Indiom budować elektrownie atomowe

7 lipca 2015, 12:45 Atom
Elektrownia atomowa w Temelinie

(Prime/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała agencja Prime doradca rosyjskiego prezydenta Jurij Uszakow powiedział, że perspektywy budowy energetyki jądrowej w Indiach przy udziale Rosji szacuje się na 25 bloków elektrowni atomowych w różnych częściach kraju. 

– Sztandarowym projektem energetycznym pozostaje budowa przy pomocy Rosjan elektrowni atomowej Kudankulam. Blok numer 1 pracuje w pełni a do końca bieżącego roku przygotowywane jest otwarcie bloku numer 2. Trwają prace przygotowawcze do budowy drugiej części elektrowni. W perspektywie mają zostać wybudowanych 25 reaktorów w różnych częściach Indii – powiedział dziennikarzom Uszakow.

Jak informował 28 maja BiznesAlert.pl w wypowiedzi dla agencji NIA Tomsk ambasador Indii w Rosji Pundi Srinivasan Raghavan powiedział, że hinduskie spółki publiczne oraz prywatne rozważają możliwość zainwestowania w różnych miejscach wydobywania ropy naftowej oraz gazu ziemnego znajdujących się w regionie Tomska na Syberii.

Indie są czwartym co do wielkości największym na świecie konsumentem energii, którego import pokrywa 80 procent zapotrzebowania na ropę naftową oraz 18 procent na gaz ziemny.
Rosja liczy na współpracę z Indiami, Chinami, Wietnamem i innymi państwami posiadającymi kapitał, ponieważ została odcięta od średnio- i długoterminowych pożyczek z banków zachodnich w ramach sankcji wobec jej sektora naftowego oraz bankowego wprowadzonych przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone.