Minister Spraw Zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow poinformował w poniedziałek (15.08), że Moskwa zdecydowała, o zwiększeniu w przyszłości udziału energetyki jądrowej w miksie energetycznym.
Podczas przemowy na Uralskim Uniwersytecie Federalnym, Ławrow wyjaśnił, że obecnie energetyka wodna stanowi 16 proc. miksu energetycznego Federacji Rosyjskiej, energetyka jądrowa – 18 proc., natomiast energia wytwarzana w elektrowniach gazowych – 46 proc. Rosyjski minister podkreślił, że taki model miksu energetycznego jest znamienny, świadczącym o „znaczących efektach ekologicznych”.- Oczywiście rozwijamy także odnawialne źródła energii (OZE) zgodnie z naszą strategią. Planujemy zwiększyć udział i zapotrzebowanie na energię elektryczną wytwarzaną z wykorzystaniem OZE. Jednocześnie będziemy zwiększać udział energetyki jądrowej – poinformował przedstawiciel MSZ Rosji.
Nuklearnej ekspansji Rosatomu ciąg dalszy
Na przełomie maja i czerwca br., odbyło się VIII Międzynarodowe Forum AtomExpo 2016. Podczas tego wydarzenia, jak podały branżowe media, przedstawiciele rosyjskiej spółki atomowej Rosatom ratyfikowali około 30 dokumentów. Wartość zawartych umów wyceniono na ponad 10 miliardów dolarów. O rozszerzeniu obszarów współpracy w zakresie energetyki jądrowej poinformował dyrektor generalny Rosatomu, Sergiej Kirijenko. Podczas forum środowisko międzynarodowe debatowało nad rolą energetyki jądrowej w redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zapewnienie miksu energetycznego z niewielkim udziałem węglowodorów w przyszłości.
Państwa, które wyraziły chęć współpracy i podpisały stosowne dokumenty, to m.in: Boliwia, Indonezja, Kenia, Zambia, Tanzania, Bangladesz czy Nigeria. Porozumienia między stronami dotyczą przede wszystkim zaopatrywania w paliwo jądrowe, finansów, badań naukowych, zasobów ludzkich oraz ogólnej, międzynarodowej współpracy w sferze energetyki jądrowej. Na łamach BiznesAlert.pl wielokrotnie informowaliśmy, że Rosatom szuka nowych partnerów nie tylko w Azji, ale też na kontynencie afrykańskim. Przedstawiciele rosyjskiej spółki wielokrotnie podkreślali w swoich wypowiedzeniach, że m.in państwa afrykańskie są obszarem z potencjałem do inwestycji w sektorze energetyki jądrowej.
Więcej: Rosatom kontynuuje ekspansję przy użyciu „zielonego atomu
Podczas Forum AtomExpo2016 roku przedstawiciele Rosatomu przekonywali uczestników, że energetyka jądrowa może nie tylko pokryć zapotrzebowanie różnych państw na energię elektryczną, ale może być także najlepszym rozwiązaniem dla redukcji emisji zanieczyszczeń. Eksperci stwierdzili zgodnie, że paryskie porozumienie dotyczące polityki klimatycznej (COP21) oraz jej założenia będą stymulować rozwój energetyki jądrowej, uwzględniając fakt, że elektrownie jądrowe nie generują dwutlenku węgla. Podkreślono, że w rzeczywistości generalnym celem branży energetycznej nie jest przeciwstawianie energetyki jądrowej odnawialnym źródłom energii. Specjaliści są przekonani, że mając na uwadze przyszłościowy miks energetyczny, sfery czystej energii oraz jądrowej powinny się wzajemnie uzupełniać. Dyrektor Rosatomu Kirijenko podkreślał, że odnawialne źródła energii są niewątpliwie dobrym rozwiązaniem, jednak cechuje się ono niestabilnością.
Rosatom chce wybudować pierwsze farmy wiatrowe w Rosji
Informowaliśmy na początki lipca br., że rosyjska państwowa spółka Rosatom planuje w najbliższym czasie zaproponować swoim zagranicznym partnerom pakiet usług, w ramach których będzie budować nie tylko elektrownie jądrowe, ale także farmy wiatrowe. O planach rosyjskiej firmy powiadomił w wywiadzie dla TASS dyrektor generalny UMATEX Group (spółka podległa Rosatomowi), Aleksander Tjunin.
– Jest to rozwiązanie poprawne i wygodne dla potrzebującego partnera o tyle, o ile połączenie różnorodnych rodzajów generacji energii elektrycznej zwiększy wydajność, o czym mówił niejednokrotnie Sergiej Kirijenko ( red. prezes Rosatomu) . Jest zrozumiałe, że jedne kraje mogą się z tą propozycją zgodzić, inne nie. Rosatom planuje przedstawić swoim partnerom rozszerzoną propozycję w taki sposób, by tworzyć dwa sposoby generacji energii elektrycznej na jednej platformie, albo na tym samym obszarze geograficznym – wyjaśnił przedstawiciel UMATEX Group w rozmowie z TASS.
Jak zapewnia Tjunin, rosyjskie spółki będą chciały przede wszystkim nabrać doświadczenia w realizacji takich projektów, dlatego też chcą wybudować pierwsze farmy wiatrowe w Rosji. W ramach tych przedsięwzięć chcą także przetestować swoje produkty dla energetyki odnawialnej. – Dla Rosji oznacza to początek rozkwitu nowej branży, która rozwija się na świecie bardzo szybko – zaznaczył Tjunin.
Jak informowała wcześniej agencja TASS, spółka Rosatom podjęła decyzję o aktywnym uczestnictwie w realizacji państwowego programu rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), szczególnie energetyki wiatrowej. Liderem państwowego projektu ma być spółka OTEK (podlegająca Rosatomowi), która – jak podaje TASS – organizuje budowę farm wiatrowych, montaż instalacji oraz logistykę. Rosyjska spółka jądrowa stawia program energetyki wiatrowej jako jeden z punktów rozwoju własnej działalności.
Umatex Group (inicjatywa Rosatomu) jest jedną z większych spółek produkujących włókno węglowe, które ze względu na swoje właściwości wykorzystywane jest w energetyce do budowy np. łopat wiatraka. – Materiały kompozytowe – to gałąź, która rozwija się w skali roku o 14-16 proc. Kompozyty zaczynają wypierać metale w różnych gałęziach (lotnictwo, budowa samochodów, energetyka wiatrowa, budowa okrętów, artykuły sportowe, medycyna oraz budownictwo), możliwości rozwoju w Rosji jak i na świecie są bardzo szerokie, dlatego też spółka podjęła decyzję rozwoju produkcji materiałów kompozytowych samodzielnie – wyjaśnił Aleksander Thunin w wywiadzie dla rosyjskiej agencji prasowej.
Ria Novosti/TASS/Patrycja Rapacka