Chiny i Rosja łączą siły przeciwko USA w Eurazji

10 kwietnia 2024, 13:45 Alert

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Chin Wang Yi. Obaj zgodzili się w kwestii pogłębiania współpracy w zakresie bezpieczeństwa między krajami – podaje agencja Reuters. Działania te mają na celu ograniczenie wpływów amerykańskich w Eurazji.

Chiny i Rosja. Źródło: freepik
Chiny i Rosja. Źródło: freepik

Politycy spotkali się dziewiątego kwietnia 2024 roku w Pekinie. Siergiej Ławrow mówił o zacieśnianiu współpracy między państwami, a Chin Wang Yi, chiński minister spraw zagranicznych stwierdził, że NATO nie powinno mieszać się w sprawy regionu. Dyskutowali również na temat wojny na Ukrainie. Wcześniej Chińczycy przedstawili Ukraińcom ich pomysł na „pokojowe rozwiązanie sytuacji z Rosją”.

Ławrow po rozmowach ze swoim chińskim odpowiednikiem poinformował, że Władimir Putin chce dążyć do „wzmocnienia bezpieczeństwa eurazjatyckiego”, a Chiny i Rosja zgodziły się rozpocząć dialog na ten temat.

– Przez długi czas istniała euroatlantycka struktura bezpieczeństwa w postaci oczywiście NATO, a także OBWE, ale wykreśla się ona z listy odpowiednich struktur, w ramach których możliwe jest prowadzenie istotnych negocjacji i zgoda na coś opartego na równowadze interesów – powiedział Ławrow. Wang Yi zaznaczył, że oba kraje powinny sprzeciwiać się „hegemonizmowi”. – NATO nie powinno wyciągać dłoni do naszej wspólnej ojczyzny- dodał.

W lutym 2022 roku Chiny i Rosja ogłosiły partnerstwo „bez ograniczeń”. Prezydent Władimir Putin odwiedził wówczas Pekin na kilka dni przed wysłaniem dziesiątek tysięcy żołnierzy na Ukrainę.

Reuters / Zuzanna Szymczyk

Rusza renuklearyzacja Europy i Azji. Spięcie