Rosja będzie namawiać Danię do współpracy na Forum Arktycznym. Nord Stream 2 w tle

29 marca 2019, 07:00 Alert

Minister spraw zagranicznych Danii odwiedzi Rosję. Będzie to okazja do rozmowy o spornym gazociągu Nord Stream 2, który napotkał przeszkody w administracji duńskiej.

Władimir Putin, fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej (CC BY 4.0)

Doradca prezydenta Rosji Anton Kobjakow spotkał się z ambasadorem Danii Carstenem Sendergordem. Tematem spotkania miała być współpraca ekonomiczna, a także plany rozwoju wspólnych projektów i udział Duńczyków w V. Międzynarodowym Forum Arktycznym zaplanowanym na 9 i 10 kwietnia w Petersburgu.

Minister spraw zagranicznych Danii Anders Samuelsen ma odwiedzić Forum w 2019 roku. Fakt, że odwiedzi je po raz drugi, jest zdaniem ambasadora Sendergorda dowodem na to, że wydarzenie ma pozytywny wpływ na relacje między obydwoma krajami. Wcześniej odwiedził je w 2017 roku.

Wraz z ministrem do Petersburga mają przyjechać przedstawiciele biznesu. Kobjakow zapewnił, że Kreml wesprze rozmowy o współpracy z regionami rosyjskimi. Chodzi między innymi o współpracę Wysp Faroe z Regionem Archangielskim w przemyśle drzewnym i rybołówstwie.

Dania i Rosja mogą rozmawiać o spornym gazociągu Nord Stream 2. Duńczycy nie wydali jeszcze decyzji o zgodzie na budowę odcinka na ich wodach terytorialnych lub wyłącznej strefie ekonomicznej. Po otrzymaniu dwóch wniosków operatora projektu Nord Stream 2 AG zwrócili się o trzeci, bo dzięki zakończeniu sporu terytorialnego Polska-Dania pojawiła się możliwość wytyczenia gazociągu po nowym szlaku.

BiznesAlert.pl ustalił, że może to doprowadzić do opóźnienia projektu. Przedstawiciele Danii odpowiedzialni za proces przyznali w rozmowie z naszym portalem, że nie mają określonego terminarza podejmowania decyzji w tej sprawie.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Nord Stream 2 zatrzyma się w Danii? Ujawniamy list prezesa