Rosja dołącza do hipersonicznego wyścigu zbrojeń

2 lipca 2015, 08:18 Alert

(National Interests/Patrycja Rapacka)

W czerwcu 2015 roku Jane’s Intelligence Review opublikował raport informujący, że Federacja Rosyjska przeprowadza sekretne testy hipersonicznych pojazdów szybujących (HGV – hipersonic glide vehicle) do przenoszenia pocisków atomowych SS-19. Ostatnie testy miały odbyć się w lutym 2015 roku.

Raport sugeruje, że Federacja Rosyjska od dłuższego czasu prowadzi w tajemnicy produkcję hipersonicznej broni najnowszej generacji dla własnej armii.  Jeżeli doniesienia są prawdziwe, to Rosja jednocześnie dołącza do wyścigu zbrojeń USA – Chiny. Według raportu testy są realizowane w bazie rakietowej Dombarowskij w centralnej Rosji. Co więcej – według doniesień –  testy nie zakończyły się większym sukcesem.

Ustalono także, że celem Rosji jest nie sam rozwój hipersonicznej broni a ulepszenie systemu przenoszenia broni jądrowej. Rosyjscy inżynierowie głowią się nad hipersonicznymi rakietami umożliwiającymi transport broni nuklearnej. Projekt jest realizowany pod nazwą 4202.  Pociski Yu-71 osiągają prędkość 11200 km na godzinę i są przede wszystkim bardzo zwrotne. Atutem rakiet jest ich zdolność przewidywania trajektorii lotu zwykłych rakiet balistycznych.

Rosja wielokrotnie wyrażała obawę, że system obrony przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych może zagrozić jej strategicznym siłom jądrowym. Wiedząc, że USA dążą do sukcesywnego rozlokowania elementów tarczy przeciwrakietowej na obszarze Europy Środkowo -Wschodniej, Rosja podjęła się – według raportu – produkcji hipersonicznej broni. Pociski hipersoniczne mogą być w przyszłości zdolne do przełamania stosowanych przez USA systemów antyrakietowych.