Naprawy rafinerii rosyjskich sprawiły, że Kreml rozważa czasowe zniesienie embargo na eksport benzyny wprowadzone po zniszczeniach w wyniku ataku dronów Ukrainy. Jednakże Kijów nie przestaje atakować i trwają spekulacje na temat jego planów na rosyjski Dzień Zwycięstwa.
Źródła Kommiersanta w resorcie energetyki Rosji podały, że rozważa ono zniesienie embargo na eksport benzyny wprowadzone od marca po szeregu uderzeń dronów Ukrainy na rafinerie rosyjskie i ograniczenie przerobu ropy na to paliwo. Zawieszenie miałoby obowiązywać w maju i czerwcu, by potem embargo wróciło w lipcu, kiedy zacznie się sezon turystyczny wymagający dużej ilości paliwa.
Wicepremier Rosji Aleksander Nowak podał, że w jego ocenie rynek rosyjski jest „nasycony lub nawet przesycony” benzyną. Powód to finał większości napraw w rafineriach dotkniętych atakami Ukrainy. Kommiersant wskazuje, że zapasy benzyny w Rosji są obecnie tak duże jak na początku roku.
Ataki dronów Ukrainy z wiosny 2024 roku dotknęły największe instalacje przerobu Rafinerii Riazań, Kujbyszew, Syzran, Niżny Nowogród oraz mniejsze w kilku innych obiektach. Podaż benzyny w marcu spadła o 5 procent rok do roku do 111 tysięcy ton dziennie. Dostawy na rynek krajowy sięgały wówczas 109,4 tysięcy ton dziennie. Wprowadzenie embargo podniosło dostawy krajowe rok do roku o 7 procent do 105,6 tysięcy ton dziennie. Cena benzyny AI-95 na giełdzie SPIMEX spadła w maju miesiąc do miesiąca o 16 procent do 51,7 tysiecy rubli za tonę.
Jednakże Ukraina nie przestaje atakować rafinerii rosyjskich. 27 kwietnia 66 dronów ukraińskich zostało wystrzelonych nad Rosję i uderzyły w Rafinerie Ilski oraz Sławiańsk. Ostatni atak nastąpił już pierwszego maja i objął Rafinerię Riazań. Ten obiekt odzyskał sprawność w kwietniu po ataku z 13 marca, który pozbawił go 70 procent mocy przerobowych.
Rosjanie obchodzą dziewiątego maja tzw. Dzień Zwycięstwa związany ze zdobyciem Berlina w II Wojnie Światowej. Trwają spekulacje na temat planów Ukrainy, bo ataki tego dnia byłyby symboliczne. Wśród rozważań wymieniany jest między innymi atak na Most Krymski, który mógłby być przeprowadzony dzięki nowej pomocy z Zachodu, która już płynie nad Dniepr.
Kommiersant / S&P Global Platts / Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Dronopad Ukrainy w Rosji to forma łatania sankcji Zachodu (ANALIZA)