AlertBezpieczeństwoEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.OnetOZEWęgiel. energetyka węglowaWykop

Rosjanie przyznają, że era gazu rosyjskiego w Europie się skończyła

Przemówienie Władimira Putina. Fot. YouTube.

Przemówienie Władimira Putina. Fot. YouTube.

Rosjanie przygotowują nową strategię energetyczną. Naukowcy sugerują, że era gazu rosyjskiego w Europie się kończy i nie wróci, a szukanie alternatywy i gazyfikacja Rosji napotyka na kolejne problemy.

Rosyjska Agencja Energii przedstawiła raport z scenariuszami rozwoju energetyki w warunkach dążenia do neutralności klimatycznej. Scenariusz umiarkowany zakłada redukcję emisji CO2 w Rosji o 34 procent do 2050 roku, udział OZE – 31 procent zużycia, paliwa kopalne – 56 procent.

Wniosek jest jednak gorzki dla sektora gazu w Rosji. – Nawet w scenariuszu umiarkowanym przewidywania wzrostu eksportu gazu rosyjskiego są mało realistyczne. Ze względu na prawie całkowitą utratę rynku w Europie, problemy z płatnościami i dostawami, prawie dwukrotny wzrost eksportu do 313,9 mln ton ekwiwalentu ropy naftowej do 2050 roku wydaje się być poważną przesadą – czytamy w Kommiersancie.

Rosjanie ograniczyli podaż gazu w 2021 roku wywołując kryzys energetyczny pogłębiony potem inwazją Rosji na Ukrainie. Udział Rosjan na rynku gazu w Unii Europejskiej sięgał w 2021 roku ponad 40 procent, a obecnie spadł do 13 procent. Dostawy Gazpromu opiewały na około 15 mld m sześc. rocznie. Program REPowerEU zakłada porzucenie surowców rosyjskich w Europie do 2027 roku.

Strata Europy oznacza konieczność poszukiwania alternatywnych rynków zbytu, ale i te są ograniczone. Plan prezydenta Władimira Putina zakładający gazyfikację Syberii w celu zwiększenia popytu na gaz rosyjski tam, zamiast w mniej zainteresowanej Azji, zakłada doprowadzenie surowca z użyciem gazociągu Siła Syberii mającego służyć głównie dostawom do Chin. Miałby on docierać do elektrociepłowni Błagowieszczeńskaja CHPP i Nerjungrisnkaja GRES, które zostałyby przestawione z węgla na gaz na mocy decyzji Putina.

Jednak analitycy cytowani przez Kommiersanta szacują, że konwersja kosztowałaby 400 mld rubli. Według Siergieja Rożenki z ośrodka Kept jest to kwota dwa razy wyższa od kosztu budowy elektrociepłowni gazowych od zera. Ich zużycie gazu miałoby zaś wynosić około 2 mld m sześc. rocznie. Przepustowość Siły Syberii to 38 mld m sześc. a dostawy sięgają 15 mld m sześc. na rok docierając do Państwa Środka ze wzrostem niższym od oczekiwań. Warto podkreślić, że Siła Syberii korzysta ze złóż innych niż rynek europejski, a gaz z Europy mógłby być przekierowany do Azji z pomocą Siły Syberii 2, projektu nierozstrzygniętego i niepewnego w obliczu sankcji za inwazję Rosji na Ukrainie.

Wnioski Rosyjskiej Agencji Energetycznej mają posłużyć do stworzenia nowej strategii energetycznej Federacji Rosyjskiej.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska potrzebuje większych magazynów gazu (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Rewolucja w Paryżu; strefy czystego powietrza zniesione

We Francji zostaną zniesione miejskie strefy niskiej emisji (LEZ). Auta spalinowe, które nie spełniają wyśrubowanych norm emisji spalin znowu będą...
Elektrociepłownia Pruszków. Fot. PGNiG Termika.

PGNiG obniży ceny gazu. Odbiorcy zapłacą ponad 10 procent mniej

URE zatwierdziło nową taryfę PGNiG, która obniży koszty gazu. Oszczędzą zarówno osoby prywatne, wspólnoty jak i podmioty objęte ochroną taryfową...
Donald Tusk, zdjęcie: PAP/Marcin Obara

Premier przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP

Premier Donald Tusk zdecydował o przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP. Decyzja ta ma związek z nasilającymi się zagrożeniami...

Udostępnij:

Facebook X X X