Wydobycie gazu w Rosji rośnie, ale spada

28 listopada 2023, 08:30 Alert

Rosjanie wydobywają więcej gazu w ujęciu miesięcznym przez atak zimy, ale w dłuższym okresie ich produkcja spada dalej przez utratę rynku zbytu w Europie.

Instalacja przerobu gazu Urengoj. Fot. Gazprom
Instalacja przerobu gazu Urengoj. Fot. Gazprom

Według źródeł Kommiersanta w rządzie na Kremlu wydobycie gazu w Rosji wzrosło w październiku o 11,8 procent do 60,13 mld m sześc. rok do roku dzięki niskiej bazie z analogicznego okresu zeszłego roku. Jednakże w okresie styczeń-październik spadło o 4 procent do 534,5 procent.

Wzrost wydobycia w październiku ma wynikać z odbicia po depresji zeszłorocznej między innymi dzięki większemu zużyciu w Rosji w wyniku chłodniejszej aury w październiku. Temperatura w Rosji w minionym miesiącu była średnio o 0,2 stopnia Celsjusza niższa niż w analogicznym okresie rok do roku. Wzrost dostaw do Unii Europejskiej był nieznaczny: z 2,17 do 2,5 mld m sześc. w październiku rok do roku i wynikał z przesyłu przez gazociągu Turkish Stream do Turcji większego o 0,38 mld m sześc., który sięgnął 1,29 mld m sześc.

Udział gazu rosyjskiego w dostawach do Unii Europejskiej spadł z ponad 40 procent w 2022 roku do 13,8 procent w drugim kwartale 2023 roku. Państwa europejskie zmniejszyły import z Rosji w odpowiedzi na kryzys energetyczny wywołany ograniczeniem dostaw przez rosyjski Gazprom oraz inwazję Rosji na Ukrainie. Przyjęły plan REPowerEU zakładający rozstanie z surowcami rosyjskimi do 2027 roku.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Gaz i ropa z Rosji są spychane do narożnika w Europie