Rosja liczy na nową umowę gazową z Chinami

17 lutego 2015, 08:36 Alert

(Wojciech Jakóbik)

Wschodni Program Gazowy Gazpromu.

Podczas rozmów dyrektora Gazpromu Aleksieja Millera z wiceprzewodniczącym Rady Państwa Chin Zhang Gaolim, Miller poinformował, że w centrum rozmów był „nowy kontrakt na dostawy 30 mld m3 rocznie do Chin” oraz zachodni szlak czyli planowany Gazociąg Ałtaj.

– Rura jest gotowa do fazy konstrukcyjnej. Rozmowy  toczą się w dobrym tempie – zadeklarował Rosjanin.

Podpisane memorandum o porozumieniu zakłada budowę rury od złóż jamalskich Urengoj przez Tomsk i Nowosybirsk na terytorium chińskie czyli tzw. zachodni szlak. Ałtaj został zdefiniowany jako priorytetowy projekt współpracy gazowej Chin i Rosji. Dokumenty zostały podpisane w pakiecie 17 kontraktów przy obecności prezydentów Władimira Putina i Xi Jinpinga w Pekinie. Rosjanie przekonują, że po budowie dwóch dodatkowych nitek, gazociąg mógłby osiągnąć przepustowość do 100 mld m3.

Gazociąg Ałtaj pozwoliłby rzeczywiście na słanie gazu odbieranego obecnie przez Europejczyków do Państwa Środka. Taka możliwość poprawiłaby znacznie pozycję negocjacyjną Gazpromu i pogorszyła pozycję jego klientów na Starym Kontynencie.

Rosjanie równolegle negocjują z Chińczykami budowę gazociągu Siła Syberii czyli szlak wschodni. Umówili z CNPC, w którym miejscu rura przekroczy graniczną rzekę Amur. – Prace przy budowie Siły Syberii toczą się z pełną mocą. Wszystkie zobowiązania Gazpromu związane z dostawami do Chin zostaną zrealizowane w całości i zgodnie z planem – zadeklarował Miller.

Więcej: Gazprom zabija jeden projekt drugim