Rosjanie przygotowują nowy model wsparcia OZE

25 maja 2020, 06:30 Alert
oze energia wiatrowa

Ministerstwo energetyki Rosji zamierza przyciągnąć inwestycje w Odnawialne Źródła Energii poprzez ujednolicenie przepisów inwestycyjnych w kraju oraz taryfy gwarantowane. Rosjanie chcą wprowadzić nowe zasady przetargów w celu zwiększenia konkurencyjności OZE.

Chodzi o wsparcie instalacji do 25 MW w ramach programu działającego od 2015 roku. Kommiersant przypomina, że plan zakładał budowę 300 MW OZE, ale według Stowarzyszenia Rozwoju Źródeł Odnawialnych potencjał rosyjski sięga 3 GW tych źródeł.

Inwestor budujący panele fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, elektrownie wodne albo biomasowe otrzymuje taryfę gwarantowana na 15 lat. Cała energia z instalacji musi zostać odkupiona przez operatora infrastruktury przesyłowej w cel skompensowania kosztów technologicznych, ale maksymalna moc takiej jednostki może wynieść najwyżej pięć procent prognozowanych strat przesyłowych w regionie.

Ministerstwo energetyki proponuje zmiany pozwalające przyznawać różne ceny maksymalne poszczególnym źródłom odnawialnym w odniesieniu do kosztów inwestycyjnych oraz operacyjnych i na tej podstawie miałyby się odbywać przetargi, dzięki czemu ma teoretycznie zwyciężać najtańsze źródło. Operator będzie musiał podpisać z takim producentem umowę o dostawach energii jeszcze zanim skończy się budowa jego instalacji.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik