AlertEnergetykaGaz.

Rosja może użyć Gazpromu do wymuszenia na Mołdawii opóźnienia reform unijnych i uznania Naddniestrza

Dotychczasowa siedziba Gazpromu w Moskwie fot. Gazprom

Dotychczasowa siedziba Gazpromu w Moskwie fot. Gazprom

Kontrakt gazowy z Gazpromem na pięć lat to dopiero początek ustaleń Mołdawii z Rosjanami w celu uniknięcia kryzysu energetycznego. Źródła ośrodka ICIS podały, że nastąpią po nim ustalenia odnośnie do opóźnienia reform unijnych oraz zmian w Naddniestrzu na korzyść Gazpromu oraz Rosji.

Umowa Gazprom z Moldovagaz zakłada dostawy trzech mld m sześc. gazu rocznie przez pięć lat w cenie 450 dolarów za 1000 m sześc. Ta cena ma spaść poniżej 400 dolarów w grudniu. Formuła cenowa uwzględnia wartość tego paliwa w hubach gazowych w Europie oraz cenę baryłki ropy.

Jednakże po umowie ma dojść do kolejnych dwóch ustaleń w 2022 roku. Pierwsze odnosi się do restrukturyzacji długu Moldovagazu szacowanego z karami na 725 mln dolarów. Niezależny audyt przeprowadzony na zlecenie Kiszyniowa ma rozstrzygnąć tę sprawę do maja 2022 roku. Oznacza to, że przeciągnie się rozdział właścicielski tego podmiotu, w którym Gazprom posiada wciąż udziały, bo jako warunek tego procesu podał spłacenie długu. Rosjanie mają akcje Moldovagaz wbrew przepisom unijnym trzeciego pakietu energetycznego głoszącym, że dostawca i operator infrastruktury przesyłowej muszą pozostać niezależni od siebie. Jednak w przeszłości to Gazprom opóźniał ten proces.

Drugie porozumienie to umowa międzyrządowa odnoszące się do dostaw gazu do Naddniestrza, czyli części Mołdawii znajdującej się pod kontrolą rządu marionetkowego sterowanego z Rosji. Chodzi o przekazanie licencji na dostawy i przesył gazu firmie Tiraspoltransgaz. ICIS podkreśla, że jest to sprawa polityczna, bo oznaczałaby faktycznie uznanie niezależności Naddniestrza. Można szukać analogii do sporu o dostawy gazu na terytorium wschodniej Ukrainy pod kontrolą Rosjan, czyli Donbasu.

ICIS/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Rosja użyła gazu jako broni przeciwko Mołdawii. To recydywa wymagająca odpowiedzi Europy


Powiązane artykuły

Warszawa, 23.07.2025. Nowy minister energii Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej premiera Donalda Tuska w KPRM w Warszawie, 23 bm. Szef rządu przedstawił szczegóły rekonstrukcji swojego gabinetu. (mr) PAP/Leszek Szymański

Rekonstrukcja rządu. Co wiemy o nowych superministerstwach?

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w ramach rekonstrukcji rządu. Zmienia się struktura administracji rządowej, w której znajdą się dwa nowe...

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X