AlertWszystko

Rosja nie obniży wydobycia ropy. Nie wiadomo, czy zrobi to OPEC

(Kommiersant/Financial Times/Wojciech Jakóbik)

Rosji nie udało się przekonać Arabii Saudyjskiej do skoordynowanego obniżenia wydobycia ropy, w celu wpłynięcia na jej rynkową cenę. Bloomberg podaje, że na kryzysowym spotkaniu kartelu OPEC zaplanowanym na luty, pojawi się delegacja rosyjska, ale Rosjanie nie rozpoczęli dotąd rozmów o wspólnej strategii wydobycia.

Ministerstwo energetyki Rosji przyznaje, że rozważa jednostronne zmniejszenie wydobycia. Na spotkaniu na ten temat nie pojawił się jednak jeden z głównych zainteresowanych, czyli prezes Rosnieftu Igor Sieczin – podaje Kommiersant.

Jego rzecznik nie przebierał jednak w słowach w komentarzach medialnych na temat możliwości skoordynowanego obniżenia wydobycia przez kraje OPEC i Rosję. Gazeta.ru podała, że zapadła zgoda w tej sprawie między Rosjanami i Saudyjczykami. Michaił Leontiew uznał spekulacje na ten temat za „idiotyczne”.

– Konsultacje z OPEC odbywają się bez przerwy. Wszystkie stanowiska są znane i nie zmieniły się one w żaden sposób – powiedział Rosjanin gazecie Financial Times.

Już same spekulacje o możliwych owocach szczytu kartelu spowodowały, że w tym tygodniu ropa zyskała na wartości ponad 8 procent. Prezes Sieczin wielokrotnie przypominał, że Rosja nie może szybko i bezboleśnie zmniejszyć wydobycia zimą, bo groziłoby to uszkodzeniem infrastruktury.

– W teorii wszystko jest możliwe. Mogliśmy to zrobić rok temu i miesiąc temu. Nic nowego się nie stało. To szaleństwo jest idiotyczne. Wynika z faktu, że ludzie nie potrafią czytać – ocenił rzecznik Rosnieftu w rozmowie z Financial Times.

Według informacji brytyjskiego dziennika do tej pory nie został oficjalnie ustalony termin następnego spotkania OPEC. Spekulacje na jego temat mają jednak wpływ na ceny ropy, co dowodzi, że rynkiem rządzą emocje. O kryzysowe posiedzenie zabiegają najbardziej zagrożeni przez spadki cen członkowie kartelu jak Wenezuela i Nigeria. Skoordynowana obniżka wydobycia ropy w krajach OPEC i Rosji o 5 procent obniżyłaby podaż o ponad 2 mln baryłek dziennie. Nie oznacza to jednak, że z eksportu zrezygnowaliby dostawcy z Ameryki Północnej, którzy mogliby skorzystać z obniżki, by zwiększyć swoje udziały kosztem zwolenników redukcji. Tego najbardziej obawiają się przeciwnicy ograniczenia wydobycia.


Powiązane artykuły

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).
Zbigniew Lewicki

Profesor Zbigniew Lewicki: Trump konsekwentnie realizuje swój plan

Zełenski obronił własne ego kosztem swojego kraju. To jedyne wytłumaczenie tego, co wydarzyło się w Gabinecie Owalnym. Moim zdaniem historia...

Udostępnij:

Facebook X X X