EnergetykaGaz.Wszystko

Rosja: Nord Stream 2 zwiększy bezpieczeństwo. Polska: Projekt zwiększy uzależnienie od Rosji

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Rosji, projekt Nord Stream 2 wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Europy. Zdaniem polskich polityków dodatkowo uzależni kontynent od dostaw gazu rosyjskiego.

W rozmowie z włoskim magazynem Limes, Ławrow stwierdził, że „to porozumienie komercyjne oparte na szacunkach ekspertów odnośnie konsumpcji gazu w Europie”. – Jesteśmy pewni, że realizacja tego projektu zapewni stabilne dostawy gazu na rynek europejski i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne na naszym kontynencie. Fakt, że uczestnicy projektu zdają sobie z tego sprawę pomógł w zawarciu stosownego porozumienia w tej sprawie – powiedział rosyjski minister.

W ten sposób Ławrow odniósł się do udziału spółek europejskich w projekcie. Oprócz Gazpromu (50 procent akcji w konsorcjum) włączyły się w niego E.on, BASF, Shell, Engie i OMV (po 10 procent akcji).

Realizacji Nord Stream 2 sprzeciwiają się nacje Europy Środkowo-Wschodniej obawiające się negatywnego wpływu inwestycji na ich bezpieczeństwo energetyczne oraz wzrostu roli Gazpromu w regionie.

– Polska nie zgadza się z inwestycją Nord Stream 2. Uważamy, że jest ona nie uzasadniona ze względów ekonomicznych i ma ona podłoże wyłącznie polityczne – powiedziała premier Polski Beata Szydło podczas swojej wizyty w Oslo z 2 lutego.

– Powstanie gazociągu Nord Stream 2 będzie dowodem braku solidarności Państw Członkowskich UE w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego i stoi w sprzeczności z ideą stworzenia europejskiej unii energetycznej – powiedział 3 lutego minister energii RP Krzysztof Tchórzewski na spotkaniu z ministrem spraw gospodarczych Niderlandów, Henkiem Kampem. – Realizacja tego projektu spowoduje dalsze uzależnianie się UE od dostaw gazu z Federacji Rosyjskiej, ponieważ kolejne nitki Nord Stream nie przyczyniają się do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu – dodał.


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X