Katastrofa ekologiczna w Norylsku będzie kosztowała ponad dwa miliardy dolarów

7 lipca 2020, 07:00 Alert
Akcja ratunkowa pod Norylskiem fot.M24.ru
Akcja ratunkowa pod Norylskiem fot.M24.ru

Federalna Służba Nadzoru Zasobów Naturalnych (Rosprirodnadzor) oszacowała szkody wyrządzone w Norylsku i wysłała roszczenia o dobrowolne odszkodowanie do NTEC (część grupy Norylski Nikiel).

Gigantyczne straty środowiska

Łączne straty środowiskowe wyniosły 148,2 mld rubli. Z czego 147,5 mld rubli przypada na szkody wyrządzone środowisku wodnemu, a 738 mln rubli na gleby.

Wychodzi więc na to, że straty środowiskowe wynoszą ponad 2,1 mld dolarów. Ta kwota stanowi 40 procent wolnych środków spółki Norylsk Nikiel na 2019 rok (4, 9 mld dolarów). Spółka nie odniosła się do wyliczeń agencji, ale wcześniej kilkukrotnie zapewniała, że zobowiąże się do pokrycia wszelkich szkód wyrządzonych podczas wypadku.

– Skala szkód wyrządzonych w zasobach wody w Arktyce jest bezprecedensowa. Jeśli przypomnimy sobie wypadek tankowca Exxon Valdis u wybrzeży Alaski, kwota nałożonych grzywien wyniosła ponad pięć miliardów dolarów – powiedział Dmitrij Kobylkin z ministerstwa zasobów naturalnych .

Do wypadku w Norylsku doszło 29 maja. Spółka NTEC oraz władze lokalne przez dwa dni zwlekały z poinformowaniem służb ratunkowych o sytuacji w elektrowni TEC-3.

Interffax/Mariusz Marszałkowski

Norylski Nikiel znowu zatruwa środowisko w Arktyce (WIDEO)