Rosja odpowiada na wyzwanie Arabii Saudyjskiej na rynku ropy

23 grudnia 2015, 09:00 Alert
Ropa

(Bloomberg/Wojciech Jakóbik)

Arabia Saudyjska chciała za pomocą wzrostu eksportu ropy naftowej pomimo jej niskiej ceny wyprzeć konkurencję z rynków. Nie spodziewała się, że Rosja odpowie na wyzwanie. Wydobycie w tym kraju osiąga rekordowy poziom, a ceny baryłki spadają do wartości z 2004 roku.

Według agencji Bloomberg inwestycje w wydobycie w Rosji zwracają się obecnie w skokowym wzroście jego poziomu. Basznieft zwiększył efektywność wydobycia na starych złożach. Dzięki temu radzi sobie dobrze na rosyjskiej giełdzie, w przeciwieństwie do Rosnieftu obłożonego sankcjami. Pomógł także wzrost wydobycia z małych projektów Novateku i Gazpromnieftu, jak Severenergia.

Wzrost wydobycia w Rosji wyniósł w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku 0.5 procent. W tym samym czasie USA zanotowały wzrost o 1,3 a Arabia Saudyjska o 5,8 procent. Chociaż kartel naftowy OPEC domagał się od Rosjan solidarności, wobec braku decyzji o ograniczeniu eksportu, Rosjanie wolą zalewać rynek swą ropą. Mimo to długofalowo utrzymanie obecnego poziomu pomimo niskich cen baryłki będzie trudne.

Walka Rosjan z Arabami jest widoczna na rynku europejskim, gdzie saudyjska ropa zyskuje popularność w Polsce i Szwecji. Rosjanie zyskują natomiast w Azji. Wyprzedzili Saudów na podium i są obecnie pierwszym eksporterem surowca do Chin.